Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. 

Święto narodziło się w 1909 roku w Ameryce i było hołdem dla kobiet, które walcząc o godne płace straciły życie w pożarze jednej z nowojorskich fabryk tekstylnych. Przez ponad 100 lat charakter Dnia Kobiet zmienił się i dziś dzień ten może być okazją do radosnego świętowania. Czy tak jest?


Według badań, dzień kobiet jest równie popularny jak dzień matki czy dzień babci i zdecydowanie częściej obchodzony od dnia mężczyzn. 

W Dniu Kobiet w kinach regionalnych odbędą się specjalne pokazy filmów kręconych przez kobiety i o kobietach. Ponadto w katowickim Kosmosie każdy seans zostanie poprzedzony wystąpieniem filmoznawczyni, krytyczki, edukatorki, blogerki filmowej lub tłumaczki. To ukłon w stronę pań zajmujących się kinem na co dzień.

Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy organizuje koncert z okazji Dnia Kobiet. Najpiękniejszych polskich piosenek międzywojennych będzie można posłuchać on line na profilu społecznościowym ośrodka o godz.18:00. Koncert pod hasłem "Powróćmy jak za dawnych lat" to efekt współpracy ze Sceną Polską Teatru w Czeskim Cieszynie, który wystawił premierę spektaklu pod tym tytułem w 2016 r. Wtedy to Scena Polska obchodziła jubileusz 65-lecia istnienia.

Autorzy: Marta Dobrowolska, Agnieszka Loch /rs/