Nowe zakażenia koronawirusem. Drugi przypadek omicrona. Ruszyły szczepienia dzieci.

20.027 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatniej doby.

Najwięcej zakażeń jest znów z województwa śląskiego. W naszym regionie patogen wykryto u 2.972 osób. Przebadano ponad 12,5 tysiąca mieszkańców pod kątem koronawirusa. Najwięcej zakażeń było w Katowicach – 237, w Częstochowie – 149 i w Gliwicach – 146. 

Niemal 76 tysięcy osób jest na kwarantannie, a wyzdrowiało 4095.

Zmarło 88 osób, z tego 29 tylko z powodu COVID-19, reszta miała dodatkowe choroby. 

Województwo mazowieckie jest na drugim miejscu, tam zakaziło się 2.621 osób, a 1.953 przypadki są z wielkopolskiego. Najmniej, bo 226 zakażeń, jest z Podlasia. 133 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

W całym kraju, w tym także w naszym regionie, z powodu COVID-19 zmarło 148 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 418 osób.

W Polsce wykryto drugi przypadek wariantu omicron. Wariant został wykryty w Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu. 

Próbka pochodziła od 3-letniej dziewczynki z Warszawy.

— Próbka została pobrana 14 grudnia. Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania, wynik byliśmy w stanie uzyskać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch dni. Szybka weryfikacja wariantów jest niezwykle ważna ze względu na możliwość natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i ograniczenia dalszej transmisji — mówi zastępca kierownika laboratorium Gyncentrum, dr Emilia Morawiec. 

Naukowcy zastosowali podczas sekwencjonowania kombinację starterów, to pozwoliło ustalić, że wykryty wariant pochodzi z gałęzi brytyjskiej. Zresztą większość wariantów koronawirusa występujących w Polsce napływa właśnie z tego kierunku. To efekt m.in. częstych podróży między Polską a Wyspami Brytyjskimi. Ponadto obserwując rozwój pandemii w Wielkiej Brytanii, można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć dalszy rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce.

W około 200 punktach w województwie śląskim mogą być szczepione dzieci od 5. roku życia na COVID-19. 

Najmłodsi przyjmują specjalnie przygotowaną dla nich szczepionkę firmy Pfizer. Jak mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, zainteresowanie szczepieniami dzieci w naszym regionie jest duże.


Najmłodsze dzieci przechodzą przed szczepieniem kwalifikację lekarską, dopiero po ich zbadaniu pediatra ocenia czy dziecko może być szczepione czy nie. Wykaz punktów, które szczepią najmłodsze dzieci znajdziemy chociażby na stronie NFZ-u. Rejestrować się można internetowo lub telefonicznie. 

Autor: Joanna Opas /rs/


Wiadomości regionalne