Nowe zakażenia koronawirusem

Ostatniej doby zarejestrowano w Polsce ponad 29 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronwirusem, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach mazowieckim – 5.348 przypadków i śląskim – 5.276 przypadków. Zmarły 2 zakażone osoby.

W województwie śląskim potwierdzono ostatniej doby 5.276 nowych zakażeń koronawirusem. 

— Te nowe wyniki dobowe są coraz bardziej niepokojące — mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. 


— Mimo, że w ostatnich dniach nie wzrasta liczba hospitalizacji, to region jest przygotowany, jeśli chodzi o miejsca w szpitalach — dodaje Alina Kucharzewska.


Najwięcej zakażeń stwierdzono w Katowicach – 361, 277 w Sosnowcu, w Gliwicach 259 i powiecie bieruńsko-lędzińskim 239.

W województwie śląskim przygotowanych jest ponad 3.300 miejsc dla chorych na COVID-19, z czego około tysiąca pięciuset jest wolnych.

Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję o dopuszczenia trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 dla dzieci wieku 16 i 17 lat. Jeśli tak się stanie, to pod koniec przyszłego tygodnia szczepienie dzieci trzecią dawką "powinno być dostępne", informował w zeszłym tygodniu resort zdrowia. Jak mówi lekarz pediatra Dariusz Iskanin, 3. dawka to szansa na lekki przebieg zakażenia. 


Drugą dawka szczepionki przeciw COVID-19 zaszczepionych jest w Polsce ponad 50 procent dzieci w wieku od 12 do 17 lat.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek z szefami ugrupowań politycznych w sprawie strategii walki z pandemią COVID-19. Jak mówił na antenie Radia Katowice wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Bolesław Piecha, zaproszenia są głownie kierowane do strony opozycyjnej. 

— Choć to rzecz bardzo trudna, mam nadzieję, że dojdzie do rozsądnej wymiany zdań — dodał gość poranka.


Poseł Piecha wyraził też nadzieję, że tzw. ustawa Hoca zostanie wprowadzona w życie. Chodzi o możliwość weryfikacji szczepień przeciwko COVID-19 przez pracodawców.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia ma nadzieję, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu uda się uchwalić ustawę pozwalającą pracodawcom sprawdzać certyfikaty covidowe. Ma ona również umożliwić osobom niezaszczepionym dostęp do darmowych testów na koronawirusa. Jak mówił w Radiu Katowice jest ona niezbędna dla pracodawców. 


Bolesław Piecha dodał, że próbował przekonywać do tej ustawy sceptycznych posłów Zjednoczonej Prawicy. 


Przepisy ustawy przygotowanej przez posła Czesława Hoca pozwalają pracodawcy zażądać od pracownika okazania certyfikatu szczepienia na COVID-19, wyniku testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenia o przebytej infekcji. Pracownicy będą mogli wykonywać nieodpłatne testy w kierunku SARS-CoV-2, w tym finansowane z pieniędzy publicznych. 

Autorzy: Sławomir Herman, Agnieszka Loch, Piotr Pagieła, Agnieszka Tatarczyk /rs/


Wiadomości regionalne