Tramwaj po remoncie. Szczepienia. Podatek od wyrobisk.

wyremontowanytramwaj105na_1m_120

Remont tego tramwaju trwał półtora roku i prowadzony był, głównie w niedziele, przez Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Dziś tramwaj 102 Na w zajezdni MPK w Częstochowie oficjalnie po remoncie pokazano! Wagon 102 Na jest drugim - obok tzw. Enki - pojazdem zabytkowym Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. Pasażerów zacznie wozić w dniu kobiet, czyli 8 marca. Nasze mikrofony kilka miesięcy temu towarzyszyły pracom remontowym, a zatem musiały też towarzyszyć dzisiejszej prezentacji. Relację częściowo archiwalną, ale głównie aktualną, przygotował Zdzisław Makles.


 

Ostatnio dość głośno zrobiło się o fali zachorowań na odrę za naszą zachodnią granicą i przypadkami tej choroby także w naszym kraju. Fala zachorowań wiązana jest z ruchami antyszczepionkowymi, czyli rodzicami, którzy uważają, że szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym mają wiele skutków ubocznych i z powodu ryzyka nie warto podawać ich dzieciom. Nasza reporterka, Joanna Opas, postanowiła sprawdzić, jak w naszym regionie wygląda kwestia szczepień przeciwko chorobom zakaźnym i czy faktycznie szczepionki są szkodliwe.


 

Kwoty idą w dziesiątki milionów złotych, bo tak zdecydował Najwyższy Sąd Administracyjny po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Gminy górnicze straciły prawo pobierania podatku od budowli w podziemnych wyrobiskach. Teraz samorządy będą musiały zwrócić nadpłaconą w latach 2003-2009 część podatku. Nasz reporter, Andrzej Ochodek, uczestniczył w, prawie tajnym, spotkaniu członków Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, jakie odbyło się w Pawłowicach. Tam zapadła decyzja o zaskarżeniu tej decyzji do prokuratury. Wnioski z kilkunastu gmin trafią do prokuratur w marcu. Z siedmiu gmin, na terenie których eksploatacje prowadzi Jastrzębska Spółka Węglowa,największym dłużnikiem jest miasto Jastrzębie-Zdrój. Musi ono zwrócić około 85 milionów złotych.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Tuż przed premierą w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, z reżyserem czarnej komedi Apokalipsa homara, Tomaszem Dutkiewiczem oraz aktorami m.in. z Anną Guzik, rozmawia Elżbieta Punkcińska-Sikora.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Częstochowie ruszył projekt "Koperta życia", który jest skierowany przede wszystkim do seniorów. Koperta życia to akcja, która ma pomagać ratować życie. Koperta zawiera: telefony do osób najbliższych, informacje o chorobach, uczuleniach i przyjmowanych lekach. W Częstochowie koperta życia , a w gminach pudełko życia – idea taka sama tylko nazwa nieco inna. Koperta czy pudełko mają pomóc ratownikom medycznym w szybkim uzyskaniu niezbędnych informacji potrzebnych w ratowaniu życia. Zarówno kopertę jak i pudełko życia seniorzy otrzymują za darmo, wystarczy tylko wypełnić, schować n.p. do lodówki i oznakować naklejkami. Szczegóły akcji sprawdzała Izabela Czerczer.


 

Zawiercie na 102.2 FM

W naszym województwie trwają przygotowania do kolejnego sezonu wypasu owiec. Chodzi o wypas, poprzez który chronione są tereny cenne przyrodniczo. Konsultacje w sprawie wiosennego wypasu rozpoczął już Urząd Marszałkowski. Rolnicy czy instytucje, które są zainteresowane taką działalnością mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje. Czym jest zorganizowany wypas owiec i na czym dokładnie polega sprawdzała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu ruszył cykl bezpłatnych badań diagnostycznych. Dotyczy on chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Ze specjalistycznych badań i konsultacji lekarskich skorzystać mogą mieszkańcy dwóch powiatów: myszkowskiego i zawierciańskiego. Akcja potrwa do kwietnia przyszłego roku. Pieniądze na badania i na specjalistyczny sprzęt pochodzą m.in.z Funduszy Norweskich. Zawierciański szpital jest jedyną placówką w naszym województwie, która prowadzi tę akcję. O szczegółach akcji z Olgą Maroszek z zawierciańskiej lecznicy, rozmawia Gabriela Kaczyńska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl