Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
35. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek". Uroczystości pod pomnikiem.
16.12.2016
20:38:00

Marcin Rudzki

 

Uroczysta Msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach rozpoczęła obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek".

Przewodniczył jej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. W homilii podkreślał, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa.


Metropolita przypomniał też, że górny Śląsk wielokrotnie zapisał się w historii swym heroizmem.


Prezydent Polski Andrzej Duda, przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz samorządowych i związków zawodowych wzięli udział w obchodach pacyfikacji kopalni. W swoim wystąpieniu przed kopalnią "Wujek" prezydent Andrzej Duda podkreślał, że górnicy w 1981 roku podczas strajku bronili podstawowych wartości.




Jak zaznaczył prezydent Duda, ofiara górników z Wujka otwarła Polsce drogę do wolności.


Przed kopalnią zgromadziło się też wielu mieszkańców Katowic z którymi rozmawiał Marcin Rudzki.





Strajk na kopalni Wujek rozpoczął się 14 grudnia po tym jak aresztowano Jana Ludwiczaka przywódcę Solidarności na tej kopalni i ogłoszono stan wojenny.  Do brutalnej pacyfikacji doszło 16 grudnia. Kule ZOMO-wców zabiły wtedy 9 górników, ponad 20 zostało rannych.

Strajk rozpoczął się tam 14 grudnia po tym, jak aresztowano przywódcę Solidarności na Wujku Jana Ludwiczaka i ogłoszono stan wojenny.

Milicja i wojsko miały rozkaz spacyfikowania protestujących w kopalni. 16 grudnia otoczyli kopalnię. Po chwili na teren zakładu weszły oddziały ZOMO. Padły strzały. Kule ZOMO-wców zabiły 9 górników, ponad 20 zostało rannych.

Jeden z biorących udział w strajku górników w rozmowie z naszą reporterką przyznaje, że o zabitych kolegach nie dowiedział się od razu.


Jak podkreśla poranny gość Radia Katowice, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, trauma związana z tymi wydarzeniami, jak i stanem wojennym, długo będzie tkwiła w wielu ludziach.


Ludzie, którzy mieszkają przy kopalni przyznają, że obrazy tych tragicznych wydarzeń wracają za każdym razem, gdy patrzą na stojący tu krzyż.


Proces przeciwko sprawcom masakry ruszyły dopiero w latach 90. Ostatecznie w 2008 roku zapadł prawomocny wyrok skazujący 14 byłych zomowców z plutonu specjalnego, którzy brali udział w pacyfikacji kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zbrodni komunistycznej. Otrzymali od 3,5 do 6 lat więzienia.

W 2009 roku, po 28 latach od masakry, Sąd Najwyższy ostatecznie utrzymał wyrok.

Młodzież szkolna pobiegnie dla poległych górników. W wydarzenie organizowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaangażowanych jest 40 szkół z województwa śląskiego.

— Na metę przy kopalni "Wujek" w Katowicach przybiegnie ponad 400 osób — mówi Krzysztof Pluszczyk przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Poległych Górników.


Po biegu uczniowie i nauczyciele złożą kwiaty i znicze przed Pomnikiem Poległych Górników KWK "Wujek".

Główne uroczystości odbędą się w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego oraz przed Pomnikiem ku czci górników kopalni „Wujek".

Autor: Marcin Rudzki, Monika Krasińska, Łukasz Szwej, Jerzy Zawartka /bs/LK


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA