Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Festiwal Polskiej Piosenki im. K. Grześkowiaka „Południca 2018”
Festiwal Polskiej Piosenki im. K. Grześkowiaka „Południca 2018”

W dniu 2 września 2018 roku na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny
w Chorzowie” odbędzie się IV edycja festiwalu, którego celem jest przypomnienie znakomitego dorobku Kazimierza Grześkowiaka oraz zachęcenie twórców i miłośników piosenki satyrycznej, zaangażowanej w piętnowanie przywar i ułomności naszego społeczeństwa, do kontynuowania tego nurtu, z zachowaniem walorów artystyczno-filozoficznych twórczości Grześkowiaka.

Festiwal to przede wszystkim dwa konkursy: pierwszy – na wykonanie piosenki
z repertuaru Kazimierza Grześkowiaka i drugi – na utwór premierowy. Uczestnicy mogą napisać i zagrać własny utwór nawiązujący do założeń festiwalu, czyli m.in. do utrzymania linii melodycznej wywodzącej się z pięciu polskich tańców narodowych lub stworzyć nową aranżację do jednego z utworów zaproponowanych przez Radę Artystyczną. W obu przypadkach dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne. Laureatów konkursu wyłoni jury, w którego skład wchodzą członkowie Rady Artystycznej Festiwalu:

Artur Madaliński – Dyrektor Festiwalu

Katarzyna "Puma" Piasecka – wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, autorka tekstów, producentka, pedagog.

Jan Kondrak – autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów.

Marek Andrzejewski – polski poeta, pieśniarz i kompozytor.

Podczas Festiwalu odbędzie się także „Koncert Pamięci Grześkowiaka”, na który utwory napisali znani polscy kompozytorzy i tekściarze, są to: Zygmunt Konieczny, Andrzej Garczarek, Janusz Grzywacz, Jan Wołek, Jerzy Satanowski, Zbigniew Łapiński, Ewa Kornecka, Piotr Bukartyk, Jan Kondrak. Utwory wykonają: Izabella Malik, Agnieszka Grochowicz, Antoni Gryzik, Jan Kondrak i Marek Chudziński.

Na scenie usłyszymy również: Mirkę Szawińską Band (laureatkę zeszłorocznej edycji Festiwalu), Lubelska Federację Bardów oraz Zespół „Krywań”. Całość poprowadzi Krzysztof Daukszewicz, który wystąpi także z własnym recitalem.

 

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA