Trójwymiarowa Prognoza Pogody na dziś

Cezary Orzech o pogodzie dla regionu! 

Każdego dnia! Po 7:15, 10:15 i 15:15.


Poniedziałek, 20 stycznia 

Cała Polska znajduje się pod wpływem silnego wyżu o germańskim mieniu Ekart, z centrum na pograniu Niemiec, Polski i Czech. Ciśnienie jest niezwykle wysokie, zredukowane do poziomu morza wynosi 1043 hPa, rzeczywiste mierzone na płycie MPL Katowice w Pyrzowicach, 300 m n.p.m. 1018 hPa. Niewykluczone, że pod koniec dnia przekroczy 1045 hPa. Aż tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat. Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. Nadal utrzymuje się cyrkulacja zachodnia niosąca dość ciepłe powietrze znad Atlantyku. Zimy nie widać. 

Dzisiaj zachmurzenie początkowo duże, po południu z większymi przejaśnieniami.Temperatura do zachodu słońca (dziś o godz. 16:16) na znacznym obszarze woj. śląskiego do 3 stopni C, w rejonach podgórskich do zera stopnia C, wysoko w Beskidach do minus 2 stopni C. Wieczorem spadek temperatury do zera, na południu województwa do minus 2 stopni C. Wiatr słaby, zmienny.

W nocy zachmurzenie początkowo umiarkowane, później małe. W drugiej połowie nocy miejscami w obniżeniach terenu mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna nocą od minus 4 do minus 2 stopni C, wysoko w Beskidach od minus 3 do minus 1 C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. Wysoko w górach nad ranem porywisty, północno-zachodni.

Jutro, we wtorek, zachmurzenie małe. Początkowo w obniżeniach terenu mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 1 do 4 stopni C, w rejonach podgórskich od minus 1 do 1 stopnia C, wysoko w Beskidach, ze względu na inwersję powietrza, od 1 do 3 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany,  zachodni. Wysoko w górach umiarkowany i dość silny. Ciśnienie zacznie powoli spadać.

Słuchaj OnLine, 89.3 FM – Gliwice, 97.0 FM – Racibórz, 98.4 FM – Częstochowa, 102.2 FM – Katowice, 103.0 FM – Bielsko-Biała, 216.928 DAB+ – Katowice.


Trójwymiarowa Prognoza Pogody
na weekend 17-19.01.2020