Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Festiwal Raciborskiej Ulicy FRU
Festiwal Raciborskiej Ulicy FRU

Festiwal Raciborskiej Ulicy FRU to przegląd najciekawszych zjawisk sztuk ulicznych.

Główny raciborski deptak – ul. Długa – będzie pulsował twórczością ponad 50 artystów.

Unikatowe żywe rzeźby z różnych państw Europy, muzyka elektroniczna, alternatywna i folkowa, pokazy cyrkowe, plucia ogniem, iluzjonistyczne, kataryniarz, inscenizacja wesela żydowskiego, akcje teatralne, wieczorna potańcówka plenerowa i baśniowy świat dla dzieci, to tylko część atrakcji, które będą czekać na Was w sobotę 1 września 2018 r.

 FRU Festiwal Raciborskiej Ulicy

ŻYWE RZEŹBY | MUZYKA | ILUZJA I MAGIA | TEATR

facebook.com/frufestiwal

01.09.2018 r. (sobota), godz. 16.00-23.00

ul. Długa w Raciborzu

Organizator: Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Racibórz oraz Samorządu Województwa Śląskiego.

ILUZJA i MAGIA.
/ Pina Polar, „Into the Wild” / - sztuczki fakira, popisy cyrkowe (multi hula hoop, manipulacje kapeluszem, akrobacje na linie), klaunada i ciągła improwizacja czynią z jej pokazów mieszankę tyleż niebezpieczną, co zabawną.

/ Pan Ząbek, „Nabity w balona” / - show, podczas którego artysta walczy z wielkim balonem, który chce go połknąć.

/ Marcin Ex Styczyński, „Fire breathing SHOW” (plucie ogniem) / – w trackie jego pokazu przejdziemy przez cykl przygotowań do najbardziej niebezpiecznej i widowiskowej sztuki. Duża ilość ognia gwarantowana!


MUZYKA.
/ Lorenzo Mena / - instrument naszego gościa z Hiszpanii stworzony jest z rur PCV, garnków do gotowania, patelni, dzwonków rowerowych, blach do pieczenia i popielniczek. Gra w stylu techno, electro, dub, hip-hop i funk.

/ DIMAR Zu Live / - to powstały spontanicznie projekt gdzie DIMAR i Dj Zu stworzyli symbiozę elektronicznego brzmienia i instrumentów na żywo (flet altowy, flet sopranowy, piszczałki). Muzyka duetu to skrzyżowanie brzmień spod znaku funk, minimal house i drum’n’bass.

/ Andras Upor / - songwriter z Budapesztu. Jego styl zakorzeniony jest w starym bluesie z Delty i tradycyjnym country. Ale piosenki, które tworzy, jakimś dziwnym trafem brzmią nad wyraz współcześnie.

/ Śląsk Folkowy i potańcówka plenerowa / - zapaleńcy zakochani w polskiej kulturze tradycyjnej – muzycy, tancerze, aktywiści, animatorzy chcący rozpalić w innych tę folkową miłość! Tańczą, śpiewają i grają muzykę tradycyjną, nie bojąc się przy tym sięgać do szeroko pojętej kultury folkowej i styku różnych stylów. Wystąpią z wodzirejem, który pomoże przełamywać lody do wspólnego tańca.


TEATR i inne akcje.
/ Midraszowy Teatr Żydowski / - inscenizacja „Wesele żydowskie sefardyjskie”. Midrasz wspólnie z Zamkową Grupą Teatralną zaprezentuje inscenizację wesela żydowskiego w tradycji sefardyjskiej, wywodzącej się z półwyspu iberyjskiego. Wesele, jak to wesele, zakończy się huczną potańcówką plenerową z muzyką na żywo. Zabierzcie wygodne buty!

/ Teatr Miodzio i Małe Miodzio / - etiudy podróżnicze. Wakacje i podróże to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Kilku i kilkunastoletni aktorzy z Teatru Miodzio zabiorą nas w ostatnią podróż tych wakacji.

/ Bajkowa Odra / - Rusałka, Wierzbak, Tataraczek, Śnieżyczka, Picmochowie, Chochlik, Sówka, Groszek i inni baśniowi bohaterowie zabiorą najmłodszych uczestników FRU w świat bajkowego dorzecza Odry. A w nim teatrzyk, kukiełki, bajki, animacje i misja do spełnienia.


ŻYWE RZEŹBY
/ Leaf Fall / - Roman Ermakov z Moskwy tworzy abstrakcyjne rzeźby i instalacje, które łączą świat cywilizacji i przyrody. O rzeźbie, którą zaprezentuje na FRU, Roman pisze tak: "Jesień to czas nauki tańca. Drzewa mogą nauczyć Cię wspaniałego tańca opadających liści". 

/ Geo Set / - modernistyczne i monumentalne rzeźby z Wielkiej Brytanii inspirowane figurami geometrycznymi. W centrum ich performance znajduje się wielka, złota kula, będąca łącznikiem pomiędzy aktorami, a widzami. 

/ Pink is Bad / - to bardzo osobliwa postać z Warszawy. Twierdzi, że w dzieciństwie zwiedzając fabrykę gumy balonowej przypadkiem wpadł do jednego ze zbiorników, gdzie nawiązał kontakt z duchami Charliego Chaplina i Marilyn Monroe. Czy Różowy Jest Zły? Przekonaj się sam.


PLASTYKA
/ Bogusław Maria Piasecki / - karykatury. Absolwent ASP w Łodzi pomoże Wam spojrzeć na siebie w krzywym zwierciadle. Z wielką przesadą wyostrzy niedoskonałości, wyciemni cienie, zaokrągli ostre rysy, pogłębi zmarszczki i na pewno jeszcze dorysuje coś, czego nie ma w oryginale.

/ Julia Anna Parzonka / – raciborzanka, która rysuje na żywo wydarzenia. Łączy słowa z obrazami tworząc wizualną mapę wydarzenia.


W trakcie festiwalu przedsiębiorcy z ul. Długiej będą mieli otwarte sklepy i lokale, a część z nich przygotuje własne akcje. 

 

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA