Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / 9. Festiwal Prawykonań
9. Festiwal Prawykonań

Kompozytorzy w pełnym blasku 

Zwykle ukryci za swoimi dźwiękami, oddający pole wykonawcom swoich dzieł, podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać.

Nowe utwory Cezarego Duchnowskiego, Marty Śniady, Mikołaja Laskowskiego, Aleksandra Nowaka, Karola Nepelskiego i wielu innych znakomitych kompozytorów zabrzmią po raz pierwszy podczas tegorocznego Festiwalu Prawykonań. To dziewiąta edycja wydarzenia organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W tym roku festiwal odbędzie się w zmienionej pod wpływem pandemii formule. 

Będzie miał dwie odsłony: wiosenną od 18 do 25 kwietnia i jesienną, zaplanowaną na październik i listopad. – Najważniejsze pozostaje bez zmian – ten festiwal daje możliwość przyjrzenia się najciekawszym nowym zjawiskom w polskiej muzyce, zetknięcia z twórczością szerokiej grupy kompozytorów reprezentujących różne pokolenia i podążających własnymi, odrębnymi ścieżkami. Podczas Festiwalu Prawykonań to właśnie kompozytorzy są w centrum uwagi. Celebrujemy ich kreatywność i odwagę, by konfrontować nas z przyzwyczajeniami, prowokować, rzucać wyzwania i zaskakiwać. Razem z nimi odkrywamy nowe wątki, stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi – mówi dyrektor NOSPR Ewa Bogusz-Moore. 

Jakie wątki podejmują zaproszeni kompozytorzy? W tym roku podczas festiwalu będziemy zastanawiać się między innymi nad teatralnością muzyki i analizować skomplikowaną siatkę powiązań między elementami i postaciami tworzącymi sceniczne widowisko. Ten wątek eksplorować będzie m.in. Mikołaj Laskowski, który w swoim utworze przyjrzy się na nowo relacji między muzykiem i instrumentem. Kompozycję wykona NOSPR już 25 kwietnia. Jeden z elementów scenograficznych – horyzont teatralny do opery Wagnera – zostanie z nami na dłużej jako bohater artystycznej instalacji „View” Barbary Kingi Majewskiej. Pracę od 18 kwietnia będzie można podziwiać w foyer NOSPR. 

Sporo będzie w tym roku nawiązań do literatury. Jesienią razem z AUKSO zaprosimy najmłodszych słuchaczy na wideooperę Jerzego Kornowicza z librettem Michała Rusinka. Natomiast podczas koncertu  zamykającego festiwal 26 listopada zabrzmi m.in. nowy utwór Cezarego Duchnowskiego inspirowany twórczością Stanisława Lema. To mocny międzynarodowy akcent na finał – kompozycję wykona znakomita orkiestra Klangforum Wien pod batutą szwajcarskiego dyrygenta Titusa Engela. 

Wiosenna odsłona festiwalu to w sumie dwa koncerty i dwie artystyczne instalacje. Jesienią planowanych jest kolejnych sześć koncertów. Program całego wydarzenia można znaleźć na stronie www.nospr.org.pl. Festiwal Prawykonań jest pomyślany jako wydarzenie hybrydowe – z udziałem publiczności obecnej w sali koncertowej i transmisjami na żywo w internecie. Bilety na wiosenne koncerty są już w sprzedaży.

Galeria

Linki zewnętrzne

NOSPR

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA