Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Bielska Zadymka Jazzowa
Bielska Zadymka Jazzowa

Zadymka Open Air – nowy termin i nowa formuła.

Nowa, wymuszona warunkami pandemii formuła festiwalu zakłada wyjście z zamkniętych pomieszczeń sal koncertowych i klubów na świeże powietrze. Tegoroczna Zadymka ma być zrealizowana w formie „open-air”, co powinno podnieść bezpieczeństwo jej uczestników, a równocześnie umożliwić otwarty, bezpłatny dostęp mieszkańców Bielska-Białej i przebywających w nim turystów do części zadymkowych koncertów i imprez towarzyszących.

Główna, festiwalowa scena ulokowana będzie w ekskluzywnym namiocie na terenach wystawowych ZiAD, tam także zlokalizowane będzie wygrodzone „miasteczko festiwalowe” z zapleczem gastronomicznym i sanitarnym. Duża powierzchnia namiotu, 2 tysiące metrów kwadratowych, dostosowana będzie do przyjęcia na siedząco 1980 widzów. Równocześnie, przy ograniczeniach 50% zajętości widowni pomieści 990 osób. Otwartą, festiwalową areną będzie scena usytuowana na bielskim Rynku. Tam, na placu otoczonym ogródkami, wytyczona zostanie strefa dla gości festiwalu dostosowana do obowiązujących przepisów sanitarnych. Wstęp na jej teren będzie ograniczony zaproszeniami i ściśle limitowany aktualnymi przepisami. Podobnie funkcjonować będzie Festiwalowa Scena Promocji na pl. Bolka i Lolka przed Galerią SFERA. Nową atrakcją Zadymki będzie „Noc Świętojańska na Szyndzielni”. Korzystając z letniej pory roku, koncerty wyprowadzone zostaną ze schroniska na zewnątrz. Przed ustawioną na stoku Szyndzielni sceną, wygrodzona zostanie także specjalna strefa przeznaczona dla posiadaczy biletów na tę imprezę. Przewidywana liczba widzów nie powinna przekroczyć 1000 osób. Miejsce to zostanie również dostosowane do aktualnych przepisów regulujących przeprowadzenie tego typu imprezy. Liczba uczestników przebywających w strefie limitowana będzie ściśle ilością sprzedanych biletów. Osoby te będą miały zagwarantowany wjazd i zjazd kolejką gondolową o określonej godzinie. Zupełną nowością ma być „Parada Nowoorleańska”, czyli zorganizowany przemarsz orkiestr i zespołów muzycznych na trasie Ratusz – Rondo Bielskiego Jazzu – Rynek.

Podsumowując, tegoroczna Zadymka odbywać się będzie w plenerze i zakłada większą niż w latach ubiegłych obecność w przestrzeni miejskiej. Ma stać się muzycznym świętem w Bielsku-Białej - mieście, które szczyci się opinią ważnego ośrodka jazzowego.

Na symbolicznym Rondzie Jazzu zakręciło się koło historii. 17 listopada 1994 r. w Bielsku-Białej wystąpił Wynton Marsalis Septet. Był to pierwszy wielki koncert światowej gwiazdy jazzu w Bielsku-Białej. Polska publiczność poznała tego wybitnego muzyka podczas Jazz Jamboree w 1983 roku, i kiedy po jedenastu latach zapowiedziano jego kolejne trzy koncerty w naszym kraju, to oczywiste było, że wystąpił w takich prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ale zupełnym zaskoczeniem było miejsce inauguracji tej trasy: Kościół św. Maksymiliana Kolbego w BielskoBiałej. To historyczny moment, od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej. Od tego czasu w Bielsku-Białej wystąpiła cała światowa czołówka z takimi gigantami jazzu, jak: Wayne Shorter, Chick Corea, Ron Carter, Hank Jones, Benny Golson, Ornette Coleman, Joe Henderson, Charlie Haden, McCoy Tyner, Ahmad Jamal, Archie Shepp, John Scofield, Joe Zawinul, Pat Metheny, Branford Marsalis, Kenny Garrett, Arturo Sandoval, Paco De Lucia, Maria Schneider, Diane Reeves, Abdullah Ibrahim, Arturo Sandoval, Richard Galiano, Regina Carter, Al Di Meola, Jean-Luc Ponty i wielu innych. Po 27 latach do Bielsku-Białej ponownie przybędzie Wynton Marsalis. Jako Artysta Rezydent LOTOS Jazz Festival 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej wystąpi 25 czerwca, tak jak w pamiętnym 1994 r. ze swoim septetem, a dzień później zaprezentuje swoją słynną Jazz at Lincoln Center Orchestra. W trakcie jego pobytu zaplanowane są dodatkowe spotkania z muzykami, dziennikarzami i publicznością.

Wynton Marsalis to jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor, jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany jest ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Test również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje między innymi prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie. Zadymka trębaczy Tegoroczna Zadymka będzie obfitowała w wybitnych trębaczy. Podczas festiwalu oprócz Wyntona Marsalisa wystąpi także Chris Botti i Piotr Wojtasik. Chris Botti jest jednym z najbardziej docenianych, współczesnych instrumentalistów, który nie zamyka się jedynie w jazzie, a twórczość, którą prezentuje, wykracza daleko poza jeden gatunek. Jego albumy sprzedają się w milionach egzemplarzy, a nazwisko trębacza można także zobaczyć na wielu albumach i zbiorach wraz z innymi artystami, czy także na ścieżkach do muzyki filmowej. W ciągu ostatnich trzydziestu lat Chris Botti współpracował z największymi gwiazdami na całym świecie. Do tej elity zaliczają się: Sting, Lady Gaga, Michael Bublé, Aretha Franklin, Paul Simon, Steven Tyler, czy Frank Sinatra. Występował na największych scenach świata. Nagrał dziewięć albumów, z czego na ostatnim - „Impressions”, znalazły się jego interpretacje przebojów innych artystów, m.in. Luisa Armstronga, Janis Joplin, Michaela Jacksona, Judy Garland. Wersje Bottiego na trąbkę utworów „What A Wonderful World”, „Summertime”, „You Are Not Alone” czy „Over the Rainbow” nabrały zupełnie nowego wymiaru. Album został doceniony zarówno przez fanów, jak i krytyków, czego efektem było zdobycie przez Chrisa Bottiego nagrody Grammy w kategorii „Best Pop Instrumental Album”. Wcześniej, aż czterokrotnie był do tej statuetki nominowany. Piotr Wojtasik to jeden z najwybitniejszych trębaczy polskiej sceny muzycznej, prawdziwy wirtuoz, znakomity improwizator i kompozytor. Ma na swoim koncie 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów.. Piotr Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku – w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Zadymka oprócz prezentacji uznanych gwiazd jazzu, od początku stara się inicjować współpracę młodych muzyków i wspierać ich rozwój. Od 20 lat organizuje wspólnie z Radiem Katowice konkurs, którego nagrodą jest wydanie i promocja debiutanckiej płyty. W tym roku dodatkowo, sięgając do tradycji miasta, które było historycznie miejscem współistnienia trzech kultur: polskiej, niemieckiej i żydowskiej, festiwal zaprosił młodych, wyróżniających się muzyków z tych trzech krajów do udziału w projekcie „Bielsko-Biała Rondo Jazzu”. Do ich dyspozycji oddana zostanie Scena na Rynku, gdzie prezentować będą swoje, autorskie programy, ale równocześnie wspólnie przygotowywać będą specjalny program, którego premiera będzie zwieńczeniem projektu. Dodatkowo w trzy festiwalowe wieczory na Rynku zaprezentują się zespoły z Polski i Niemiec, które zaprosił opiekun artystyczny projektu, wybitny polski basista, kompozytor i bandleader- Wojciech Mazolewski.

23. edycję festiwalu w wersji "Zadymka Open Air" rozpocznie wyjazd kolejką gondolową na Szyndzielnię, gdzie w Noc Świętojańską na plenerowej scenie, na wysokości 1000 mpn gospodarzem będzie Wojciech Waglewski i legendarna grupa Voo Voo, która w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia. Dodatkową atrakcją tej niezwykłej nocy będzie występ jednej z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych. Fanfare Ciocărlia to 12-osobowa orkiestra pochodząca z położonej w północnej Rumunii wioski Zece Prăjini. Grupę muzyków grających okazjonalnie na weselach i chrzcinach zobaczył niemiecki inżynier dźwięku i producent Henry Ernst. Będąc pod wielkim wrażeniem ich autentyczności i niezwykłych umiejętności postanowił pokazać ich światu. Od 1996 roku Zespół Fanfare Ciocarlia (Fanfare oznacza orkiestrę dętą, a Ciocarlia to po rumuńsku skowronek) zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie. Ma na koncie 10 płyt, wśród nich wiele podbiło czołówki World Music Charts, a fani na całym świecie znają ich przeróbki światowych hitów, takich jak „James Bond Theme„, „Caravan” i „Born To Be Wild". Festiwal zakończy "Parada Nowoorleańska" - czyli zorganizowany przemarsz orkiestr i zespołów muzycznych na trasie Ratusz – Rondo Bielskiego Jazzu – Rynek. W paradzie weźmie udział kilka orkiestr dętych, zespół bębniarzy, rezydujący w Bielsku-Białej muzycy jazzowi i publiczność. Paradę rozpocznie punktualnie w południe specjalnie przygotowana na festiwal jazzowa wersja hejnału Bielska-Białej, następnie barwny, muzyczny pochód ruszy na Rondo Bielskiego Jazzu i dalej na stary Rynek, gdzie odbędzie się koncert finałowy międzynarodowego projektu z udziałem muzyków z Polski, Niemiec i Izraela. Na zakończenie festiwalu odbędzie się Gala Polskiego Jazzu.  Gospodarzem "Gali " w tym roku będzie Włodzimierz Nahorny. To jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu, który dał się poznać publiczności jako znakomity saksofonista, flecista, pianista, kompozytor, aranżer i bandleader. Nie stronił także od współpracy z artystami estrady i rocka – piosenki Nahornego, Jej portret i Tango z różą w zębach, otrzymały pierwsze nagrody na festiwalach w Opolu w 1972 i 1973 r.; od 1969 r. występował i nagrywał z grupą Breakout. Komponował dla filmu i teatru. Podczas koncertu zaprezentuje przekrój swojej twórczości. Towarzyszyć mu będą oprócz stałego tria i sextetu zaproszone wokalistki i wokaliści.


PROTOKÓŁ JURY
PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU
„LOTOS JAZZ FESTIVAL
23. Bielskiej Zadymki Jazzowej”

z dnia 27 kwietnia 2021 r.

Jury Konkursu Festiwalowego „LOTOS JAZZ FESTIVAL – 23. BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA” w składzie:
1. Jan Ptaszyn Wróblewski  – Przewodniczący Jury;
2. Grzegorz Zmuda – członek Jury;
3. Andrzej M. Herman – członek – sekretarz Jury 

po przesłuchaniu nadesłanych w regulaminowym terminie dwudziestu dwóch materiałów muzycznych postanowiło zakwalifikować do Finału Konkursu Festiwalu „LOTOS JAZZ FESTIVAL – 23. BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA” następujących wykonawców (wg kolejności zgłoszeń):
JAH Trio – Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas, Marcin Sojka - perkusja,
Joaquin Martines Sosa – Joaquin Martines Sosa – klarnet, Mateusz Kaszuba – fortepian, Aniel Someillan Galarraga - kontrabas, Peter Somos – perkusja.
Michał Kaczmarczyk Trio – Michał Kaczmarczyk gitara, Bartek Kucz kontrabas, Maciej Burzyński perkusja.

Finał Konkursu odbędzie się w 8 maja 2021 r. o godz.16:00, w Sali Koncertowej Studia Nagrań Radia Katowice w Katowicach przy ul. Ligonia 29.


    • JAH Trio - akustyczne trio jazzowe, powstałe w 2014 roku. Zespół, w swojej twórczości wykorzystuje elementy muzyki swingowej, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Podczas występów na żywo prezentują autorskie kompozycje lidera - Jana Jareckiego - oraz interpretacje standardów jazzowych.


    • Joaquin Martines Sosa - klarnecista z Kuby, który na koncie ma już liczne nagrody w konkursach dla instrumentalistów jazzowych. Występował m.in. na International Jazz Festival w Dubaju oraz w Sala Galileo Galilei w Madrycie. Uczył się w Conservatorio Amadeo Roldan w Hawanie.


    • Michał Kaczmarczyk Trio - autorski projekt gitarzysty jazzowego, kompozytora, muzyka sesyjnego, laureata wielu nagród na prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce. Michał Kaczmarczyk jest absolwentem gitary jazzowej na Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu.W czasie koncertów formacji usłyszeć można kompozycje lidera osadzone w stylistyce modern jazzu oraz standardy jazzowe.


Po raz pierwszy od 20 lat finalistów wspólnej inicjatywy Zadymki i Radia Katowice poznamy miesiąc przed festiwalem. W ramach nagrody, poza nagraniem albumu, który będzie miał premierę podczas 23. Zadymki Jazzowej, muzycy otrzymają do dyspozycji nagrania finałowych koncertów zarejestrowane w Studiu koncertowym Radia Katowice, które od tego roku jest współorganizatorem festiwalu. 

Ogłoszenie wyników 20. finału konkursu młodych talentów Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Skład jury: Jan Ptaszyn Wróblewski - przewodniczący, Piotr Wojtasik, Andrzej Zieliński - Program II PR, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Zmuda, Andrzej Herman - sekretarz.


Współorganizatorem tegorocznego Festiwalu Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka jazzowa jest Polskie Radio Katowice.

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA