Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Retrospekcja
Retrospekcja

OBCHODY SETNEJ ROCZNICY III POWSTANIA ŚLASKIEGO: „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”

Organizator: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach

5 czerwca 2021 r. 

Tarnowskie Góry

W bieżącym roku mija setna rocznica istotnych dla Górnego Śląska wydarzeń, czyli plebiscytu oraz III powstania śląskiego. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach przy współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach postanowiło przypomnieć ich tarnogórskie aspekty realizując cykl wydarzeń jako OBCHODY SETNEJ ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO: „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”. Jest to zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach otwartego konkursu ofert „WDZIĘCZNI BOHATEROM POWSTAŃ ŚLĄSKICH”. Honorowy patronat nad projektem objęli Starosta Tarnogórski – Krystyna Kosmala oraz Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech.

Pierwsze wydarzenie, czyli grę miejską „RETROSPEKCJA – ROZEGRAJ POWSTANIE”, mamy już za sobą. Losowanie nagród i wyróżnień odbyło się 23 maja 2021 r. Główna część  tarnogórskich obchodów upamiętniających setną rocznicę III powstania śląskiego odbędzie się 5 czerwca.  Rozpoczną się one o godzinie 11.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła mszą świętą za powstańców śląskich. Po jej zakończeniu złożone zostaną wieńce i kwiaty przy znajdującej się na elewacji świątyni tablicy pamiątkowej. Na godzinę 12.15 zaplanowano na Rynku koncert „Tobie Polsko” w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej Power of Winds, po którym odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Tarnowskie Góry w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego”. Będzie ją można oglądać na tarnogórskim Rynku do połowy lipca br. 5 czerwca 2021 r. na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (ul. Towarowa 6) odbędzie się także piknik i turniej strzelecki. Rozpoczną się one o 14.00, a o 16.00 wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia finalistom gry miejskiej. Zaplanowano także szereg atrakcji. Wśród nich należy wspomnieć o ekspozycjach pamiątek powstańczych oraz broni, w tym także czarnoprochowej. Pierwszą z nich przygotuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich „Weteran”, a drugą Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z COVID-19 Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu, zaś udział w pikniku i turnieju strzeleckim będzie możliwy tylko z zaproszeniami. W ramach projektu zamierzamy jednak w lipcu i sierpniu przygotować jeszcze trzy tego typu spotkania, o których poinformujemy za pośrednictwem naszej strony internetowej (www.kbs.tgory.pl), mediów społecznościowych i naszych patronów medialnych.

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA