Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Gorczycki Festiwal
Gorczycki Festiwal

16. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

Tegoroczna edycja Festiwalu pod tytułem „Przemiany”, ma na celu pokazanie największych przemian w historii muzyki jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu - Gorczyckiego) oraz współcześnie, jakie dokonują się na naszych oczach.

Tegoroczny Festiwal zostanie zainaugurowany 18 września w Bytomiu i potrwa do 17 października z finałem w Chorzowie. 16. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się Jakub Jakowicz, Maciej Zakościelny, Piotr Pławner, Jan Tomasz Adamus, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Jarosław Kitala, Roman Widaszek, Grzegorz Biegas, Anna Szostak, Paweł Tomaszewski oraz zespoły: Filharmonia Zagrzeb, Filharmonia Śląska, Capella Cracoviensis, Śląska Orkiestra Kameralna, Camerata Silesia, Cracow Royal Singers.

Inspiracją tegorocznego festiwalu jest pokazanie największych przemian w historii muzyki jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu - Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej. Przemiany jakie dokonywały się w tych okresach to:
- Barok – sprecyzowanie systemu dur-moll oraz form muzycznych i instrumentów
- Muzyka współczesna – zerwanie z systemem dur-moll oraz dekonstrukcja form muzycznych i wprowadzenie nowych instrumentów wraz z elektroniką

Kolejne przemiany w tych okresach to:
- Przemiany społeczne (w tym przemiany w twórczości kompozytorów w poszczególnych okresach ich twórczości: kompozytorzy barokowi „z ars antiqua do ars nowa”, kompozytorzy współcześni „z systemu dur-mol do serializmu, aleatoryzmu, sonoryzmu, minimalizmu, muzyki elektronicznej”)
- Przemiany instrumentów muzycznych i powstanie nowego instrumentarium

Następne przemiany, jakie ukażemy w programach muzycznych to:
- Przemiany polskiej muzyki jakie dokonały się na przestrzeni 300 lat (barok – współczesność)
- Przemiany stylu kompozytora jakie dokonują się w jego twórczości (młodość – dojrzałość).

Czy obecnie jesteśmy w okresie „przemian”? Obserwując codzienne rozmowy ludzi - zauważamy zmiany w sposobie myślenia i zastanawiania się o przyszłość.

Czy to może spowodować przemiany na gruncie muzyki? Ostatnie miesiące pokazują wiele nowych przykładów i poszukiwań w muzyce, które być może stworzą nowy system wartości.

Stąd też na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy przemiany, które mogą stać się inspiracją do kolejnych transformacji, gdyż to co nowe, zawsze ma swoje podstawy w tym stare. Zatem jest to początek metamorfozy, która może być tak daleka, że powstanie nowa epoka muzyki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Linki zewnętrzne

Gorczycki Festiwal

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA