Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Ballady i dźwięki
Ballady i dźwięki

Słuchowisko teatralne oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”.

Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego. 

Z tej okazji Teatr Mały w dniu 30 września dwukrotnie o godzinie 12:00 i 18:00 zrealizuje słuchowisko teatralne z udziałem publiczności na żywo, oparte na poematach Adama Mickiewicza pochodzących z tomu „Ballady i romanse”, pod nazwą Ballady i Dźwięki.”

Ballady i Dźwięki.” to projekt artystyczny podejmujący się próby odczytywania wybranych ballad Adama Mickiewicza, w kontekście analizy rytmiki tekstu, a także badania potencjału ich fabuły na wprowadzenie działań związanych z udźwiękowieniem. 

Grupa uczestników wybranych podczas czerwcowego castingu, razem z reżyserem Adamem Wojtyszko, zawodowymi aktorami: Anną Cieślak, prof. Anną Kramarczyk, Andrzejem Warcabą i Pawłem Drzewieckim, muzykami Michałem Sosną i Remigiuszem Hadke, a także zespołem Teatru Małego, pracowała podczas warsztatów nad strukturą rytmiczną poezji wieszcza wzbogacając ją dodatkowo narzędziami  i metodami udźwiękowienia w kontekście wybranych ballad. Efektem tej pracy warsztatowej będzie przeprowadzenie na scenie Teatru Małego słuchowiska teatralnego z udziałem publiczności, które będzie również streamingowane na żywo na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej. Najczęściej ten zbiór ballad analizowany jest głównie w kontekście początków polskiego romantyzmu. Tymczasem projekt Teatru Małego ma inne założenia. Punkt ciężkości zostanie przesunięty w kierunku analizy rytmu ballad wieszcza oraz odkrywaniu ich potencjału dźwiękowego.

Projekt ma na celu ukazać, głównie młodzieży, mnogość środków wyrazu, jakim dysponuje współczesny teatr, Jest to kluczowe ponieważ kontakt młodych ludzi z teatrem oscyluje głównie wokół inscenizacji lektur szkolnych. A spektakle te niejednokrotnie prezentują bardzo słaba jakość. Ukazanie teatru jako przestrzeni interdyscyplinarnej, a jednocześnie interaktywnej, angażującej widza jest ogromnie istotne na drodze budowania nowej, świadomej publiczności.

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA