Trójwymiarowa Prognoza Pogody

Cezary Orzech o pogodzie dla regionu! 

Każdego dnia! Po 7:15, 10:15 i 14:15.

Pogoda na tydzień 15-21 stycznia

Kiedy ściera się wyż z niżem, to mamy przede wszystkim do czynienia z silnymi podmuchami wiatru. A z taką przejściową sytuacją mamy do czynienia obecnie. Znajdujemy się na skraju wyżu znad Wysp Brytyjskich, ale jednocześnie pogodę kształtuje zatoka niskiego ciśnienia związaną z potężnym niżem znad Rosji. Z północy chwilowo spływa chłodniejsza masa powietrza. 

Wszystko uspokoi się jutro, bowiem zapanuje wyż z centrum nad Bawarią, Czechami i Saksonią. Nastąpi wzrost ciśnienia powyżej 1030 hPa. Wraz z zanikiem zachmurzenia i uspokojeniem wiatru, zacznie się proces ochładzania podłoża, zatem utworzą się warunki do powstawania mgieł i silnych zamgleń. 

W niedzielę zachmurzenie duże, z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 2 do 4 stopni C, w rejonach podgórskich od minus 1 do 2 stopni C. Spadek temperatury poniżej zera stopnia, może miejscami powodować oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/godz., zachodni. 

We wtorek rozpogodzi się, zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od minus 1 do 1 stopnia C, w rejonach podgórskich od minus 3 do zera. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. 

W środę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od zera do 2 stopni C, w rejonach podgórskich od minus 2 do 1 stopnia C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. 

Od czwartku zmiana pogody. Wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Koniec tygodnia na biało, z temperaturami od zera do 3 stopni C. Obecnie, do końca dnia zachmurzenie umiarkowane, w rejonach podgórskich i w górach małe. Temperatura maksymalna do 2 stopni C, w rejonach podgórskich do zera stopnia C, wysoko w Beskidach do minus 3 stopni C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach dość silny, okresami w porywach do 65 km/godz. 

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami możliwa mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura minimalna nocą od minus 6 do minus 4 stopni C, w rejonach podgórskich od minus 8 do minus 5 stopni C. Wiatr słaby, zmienny. 

Słuchaj OnLine, 89.3 FM – Gliwice, 97.0 FM – Racibórz, 98.4 FM – Częstochowa, 102.2 FM – Katowice, 103.0 FM – Bielsko-Biała, 216.928 DAB+ – Katowice. 

Trójwymiarowa Prognoza Pogody
na tydzień 15-21.01.2022