Serwis 95lat Radio Katowice

Teraz na antenie:

 

Dział wydawniczy Radia Katowice

reklamamjf15_640
Prowadzona od 1991 r. działalność wydawnicza jest jednym z przykładów realizowania przez Rozgłośnię statutowych zadań upowszechniania i rozwijania kultury. W katalogu wydawnictw Polskiego Radia Katowice znajdujemy m.in. nagrania wybitnego organisty prof. Juliana Gembalskiego, Wojciecha Świtały, Kwartetu Śląskiego, Opery Śląskiej, Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej, orkiestry kameralnej "Aukso", orkiestry "Camerata Impuls". Wydaliśmy płytę z nagraniami archiwalnymi z konkursu chopinowskiego prof. Józefa Stompla, chopinowskie płyty Lidii Kozubek, nagrania rejestrujące pieśni w wykonaniu Chóru Instytutu Pedagogiki Muzycznej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie pod dyr. A.Paszek Trefon, a na kasetach ukazały się pieśni ze "Śpiewników Domowych" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Mirosławy Rezler – śpiew i Antoniego Brożka- fortepian. Nagrywali dla nas m.in. Waldemar Malicki, Stanisław Sojka, Paweł Kukiz, Kuba Badach, Urszula Dudziak, Adam Kawończyk, Marcin Pospieszalski, Beata Przybytek.

Działalność Radia Katowice na polu wydawniczym ściśle wiąże się z wykorzystaniem Studia. Dzięki dużej kubaturze wnętrza możliwe jest nagrywanie dużych zespołów wykonawczych. Nie bez znaczenia jest tutaj profesjonalne zaplecze techniczne umożliwiające sprawna realizację nagrań live.

Działalność wydawnicza Polskiego Radia w Katowicach zyskała nie tylko uznanie środowiska muzycznego ale i melomanów. Pięć zrealizowanych przez nas płyt zyskało status "Złotej" a jedna "Platynowej". Miarą uznania krytyki muzycznej i środowisk wykonawczych jest 7 nominacji do nagród fonograficznych Fryderyk oraz jeden "Fryderyk" za płytę "Chausson" w wykonaniu Kwartetu Śląskiego oraz Piotra Pławnera i Bruno Canino.

 


Wydawnictwa Radia Katowice