Śląskie tradycje i zwyczaje

fot. Ryszard Stotko

Rozpoczynamy od definicji śląskiej tradycji. Etnolog dr Grzegorz Odoj, zastępca dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŚ, opowiada o tym czym ona jest i dlaczego Ślązacy powinni ją kultywować?

Na pytanie – co znaczy być Ślązakiem / Ślązaczką? odpowiadają  Joanna Bartel, artystka kabaretowa oraz Michał Piela, polski aktor telewizyjny i filmowy, bardzo lubiany przez widzów za rolę aspiranta Nocula w serialu Ojciec Mateusz, który, o czym nie każdy wie, pochodzi ze Śląska.Co dziś znaczy być Ślązakiem/Ślązaczką?

To pytanie będzie towarzyszyło nam przez kilka dni w programie popołudniowym PR Katowice. Zadawaliśmy je na ulicy w reporterskich sondach. W rozmowach ze znanymi Ślązakami odniesiemy się do śląskości, która jest ogromnym kapitałem dobra odziedziczonym po przodkach. Być Ślązakiem… oznacza ponadto odpowiedź na pytania: co Ślązacy lubią, z czego są dumni, co jest dla nich ważne, czym mogą podzielić się z innymi? Będzie więc i o kulinariach czyli o kuchni na… beztydziyń i od święta, będzie o tym że mieć ptoka, to znaczy mieć hobby, ale również o tym, że… rodzina na Śląsku rzecz świynto. Opowiemy także o urodzinach, roczku i Abrahamie, o cyji, organkach i klawierze, czyli o biesiadowaniu.