Śląska rodzina

fot. Ryszard Stotko

Radośnik – geburstag – wesele – rodzina na Śląsku rzecz święto...

Z  Ewą Leśniak  aktorką teatralną i filmową rozmawiamy o jej śląskim domu i wielopokoleniowej rodzinie. O babciach obleczonych po śląsku, o smaku kołocza i herbatkach z prababcią Albiną, czyli o legendzie  dzieciństwa, której się nie zapomina…

Dziś także Marcin Kindla, kompozytor, aranżer, producent, wokalista, przedstawiciel młodego pokolenia śląskich muzyków, opowie o swoim miejscu na Śląsku. Napisał o tym piosenkę i wie, że warto wracać, przynajmniej we wspomnieniach, do dobrze znanego z dzieciństwa placu.Co dziś znaczy być Ślązakiem/Ślązaczką?

To pytanie będzie towarzyszyło nam przez kilka dni w programie popołudniowym PR Katowice. Zadawaliśmy je na ulicy w reporterskich sondach. W rozmowach ze znanymi Ślązakami odniesiemy się do śląskości, która jest ogromnym kapitałem dobra odziedziczonym po przodkach. Być Ślązakiem… oznacza ponadto odpowiedź na pytania: co Ślązacy lubią, z czego są dumni, co jest dla nich ważne, czym mogą podzielić się z innymi? Będzie więc i o kulinariach czyli o kuchni na… beztydziyń i od święta, będzie o tym że mieć ptoka, to znaczy mieć hobby, ale również o tym, że… rodzina na Śląsku rzecz świynto. Opowiemy także o urodzinach, roczku i Abrahamie, o cyji, organkach i klawierze, czyli o biesiadowaniu.