Spór zbiorowy. Żłobek. Transplantologia.

Nie upłynął jeszcze rok od ostatniego strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej a znów w tamtejszych kopalniach mamy do czynienia z napiętą atmosferą. O co chodzi tym razem? Zarząd JSW deklaruje chęć rozmów ze związkiem zawodowym Jedność w kwestii wysuniętych przez stronę społeczną żądań. Na razie nie chce jednak komentować sytuacji.


 

W Katowicach otwarto dziś nowy żłobek. To trzecia placówka tego typu, która powstała we współpracy Uniwersytetu Śląskiego z fundacją "Elementarz". Przyuczelniany żłobek ma pozwolić studentom i pracownikom uczelni na spokojne kontynuowanie nauki i życia zawodowego. Pociechy mają natomiast zapewnioną profesjonalną opiekę. W żłobku wciąż wolnych jest kilkanaście miejsc. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej elementarz.edu.pl.


 

50 lat temu w Warszawie dokonano pierwszej udanej transplantacji nerki. Od tego czasu w Polsce przeszczepiono nerkę u 27 tys. osób. Jednak z powodu braku dawców, 1/3 potrzebujących może nie doczekać przeszczepu. W przeddzień Światowego Dnia Transplantacji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu spotkali się lekarze i pacjenci po przeszczepie. Rozmawiali o swoich zwątpieniach, lękach, ale i radościach i nadziejach, o nowym życiu i nowej energii życiowej, jaką mają dzięki przeszczepowi. Od początku istnienia placówki w Zabrzu, czyli od 1985 roku przeprowadzono w niej 37 714 operacji serca. W ubiegłym roku odnotowano także 14 przeszczepień płuc. W 2016 roku lekarze planują przekroczyć liczbę 20 takich przeszczepów.


 


Katowice na 102.2 FM

W Pszczynie powstaje Dom Ojca Pio. Będzie to część działającego już Hospicjum, które zajmuje się opieką nad osobami z rozpoznaniem zaawansowanej choroby nowotworowej. Na razie opieka jest domowa ale ma się to zmienić, mówi Teresa Buczak z hospicjum.


Michał Pawlak z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej mówi, co w tym roku nowego czeka na przyjezdnych.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Milówce odbyły się Żywieckie Gody,najbardziej widowiskową częścią imprezy był dzień plenerowy. Wzięło w nim udział ponad sześciuset noworocznych kolędników a kilkunastu zawodników w konkursie strzelania z bata. Ponadto relacja z Balu w Istebnej, gdzie byli także Węgrzy, Słowacy, Czesi i jeden Irlandczyk w szkockiej spódnicy.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Mieszkańcy gminy Koniecpol w województwie śląskim będą mieli wodę. Premier Beata Szydło zapowiedziała dziś budowę wodociągu. Podczas wizyty w Kuźnicy Grodziskiej koło Koniecpola premier wyjaśniła, że mieszkańcy napisali do niej list, skarżąc się, iż od pół roku z powodu suszy nie mają wody. Dowozi się ją beczkowozami. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice