Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
Wcześniej na emeryturę. Prezydent Duda podpisał ustawę.
19.12.2016
16:43:00

fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. W myśl nowych przepisów, które wejdą w życie 1 października przyszłego roku, kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku co najmniej 60 lat, a mężczyźni co najmniej 65.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że podpisanie przez niego ustawy obniżającej wiek emerytalny to zrealizowanie jednej z głównych obietnic wyborczych. "Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od przyszłych wtedy wyborców jedno: proszę obniżyć wiek emerytalny" - powiedział prezydent. Przypomniał też, że w kampanii wyborczej w 2011 roku ówczesny premier Donald Tusk obiecywał, że rząd PO-PSL nie będzie dążył do podwyższenia wieku emerytalnego, co jednak później uczynił.

Prezydent mówił, że poprzedni rząd PO-PSL wprowadził "obowiązek pracy" do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Andrzej Duda dodał, że podpisana przez niego ustawa jest odpowiedzią na postulaty "absolutnej większości" społeczeństwa. "Ta ustawa przewiduje prawo obywatela do przejścia na emeryturę dla kobiet w 60, mężczyzn w 65 roku życia. Prawo, a więc coś, z czego będzie można skorzystać, ale nie będzie przymusu. Jeżeli ktoś będzie chciał się zdecydować na przejście na emeryturę, będzie mógł to zrobić. Jeżeli będzie chciał pracować nadal, będzie mógł pracować nadal (...) Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi w zależności od tego jak widzi swoje dalsze życie, jakie ma plany i czym chce się zająć" - tłumaczył prezydent.

Podpisanie ustawy chwalili obecni w Pałacu Prezydenckim: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.

Minister Rafalska mówiła, że rząd realizuje obietnice wyborcze PiS. Przypomniała, że ta partia obiecywała obniżenie wieku emerytalnego tuż po tym, jak poprzedni rząd go podwyższył. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że poprzednia ustawa z podwyższonym wiekiem emerytalnym wprowadziła "złe i niepożądane" rozwiązania w systemie ubezpieczeń społecznych. Teraz - jak tłumaczyła minister - Polacy sami zdecydują kiedy przechodzić na emeryturę. "I myślę, że sprawiedliwości społecznej stało się zadość. Ponieważ tamten tryb wprowadzenia tej ustawy, bez konsensusu społecznego, bez dialogu społecznego absolutnie nie zasługiwał na dalszą akceptację" - powiedziała Elżbieta Rafalska. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła też, że rząd poparł prezydencką inicjatywę między innymi dlatego, że stan zdrowia większości polskich emerytów nie pozwala im na pracę do 67. roku życia. "A również sytuacja osób w wieku około emerytalnym nie jest tak dobra jak w innych krajach europejskich, mówię tu o sytuacji na rynku pracy" - wyjaśniła.

Szef "Solidarności" Piotr Duda dziękował prezydentowi za podpis pod ustawą. Przypomniał, że przez ostatnie lata jego związek protestował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, zbierając półtora miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. Piotr Duda mówił, jako pełnomocnik obywatelskiej inicjatywy nie został wpuszczony do parlamentu, gdy ten w 2012 roku obradował nad projektem "Solidarności. "Jeżeli dzisiaj słyszę z ust opozycji, że odbiera się godność pracownikowi poprzez rządy Prawa i Sprawiedliwości, to ten złożony dzisiaj przez pana prezydenta podpis przywraca godność polskiemu pracownikowi. To dzisiaj pracownik będzie decydował kiedy ma przejść na emeryturę, w jakim czasie, a nie polityk" - podkreślił Piotr Duda. Jak ocenił, decyzja prezydenta "przywraca wiarę w to, że politycy dotrzymują słowa". Zdaniem szefa "Solidarności", podpisana ustawa to dowód "że dzisiaj rozmawiamy w dialogu, a nie tak jak to było za rządów PO-PSL - siłowo. "Bo to, co się działo wtedy w Sejmie podczas debaty referendalnej można podsumować jednym słowem - wtedy merytoryka z drugiej strony była jasna - jesteście pętakami" - stwierdził Piotr Duda.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci. Podnoszony jest stopniowo. Według poprzedniej ustawy, kobiety miały go osiągnąć w 2040 roku, a mężczyźni w 2020. Nowa ustawa zachowuje zasadę wygaszania uprawnienia do wcześniejszych emerytur dla rolników. Przepisy przewidują też przywrócenie sędziom i prokuratorom obowiązującego przed 2013 rokiem wieku przejścia w stan spoczynku wynoszącego 65 lat bez względu na płeć.

/IAR/mm


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne