Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Retro Festiwal
08.07.2017
18:22:00

fot. Ryszard Stotko

W Częstochowie na Placu Biegańskiego organizowany jest Festiwal Retro.

Dla starszych słuchaczy, dawne szlagiery, dla młodej publiki, ich nowe aranżacje w wykonaniu gwiazd współczesnej estrady.

— Festiwal przygotowywany jest w sezonie wakacyjnym po raz czwarty i zawsze ma jakiegoś retro bohatera — podkreśla Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu częstochowskiego magistratu.


Główną atrakcją tegorocznej edycji Festiwalu Retro będzie koncert poświęcony Antoniemu Fertnerowi, urodzonemu w Częstochowie aktorowi komediowemu, znanemu z dziesiątek ról filmowych i teatralnych. „Zapomniana melodia”, „Robert i Bertrand”, „Ada! To nie wypada!”, „Włóczęgi” czy „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” to tylko drobny wycinek jego dorobku, a filmy w których występował, przeszły do historii polskiego kina. Podczas koncertu usłyszymy szlagiery inspirowane jego postacią. Z towarzyszeniem zespołu Makabunda, zaśpiewają je popularni polscy artyści: Joanna Kołaczkowska, Krzysztof Tyniec, Marcelina, Monika Dryl, Waldemar Kasta, Piotr Cyrwus oraz Bohdan Łazuka. Wcześniej, w repertuarze z XX-lecia międzywojennego zobaczymy Dariusza Kordka, lubianego aktora i wokalistę, oraz zespół Moussu T e Lei Jovents z Marsylii.Festiwal Retro Częstochowa to jedna z największych imprez plenerowych, organizowanych w ramach miejskiej akcji „Aleje – tu się dzieje!”.

O wieczornym koncercie, poświęconym urodzonemu w Częstochowie Antoniemu Fertnerowi, z Joanną Kołaczkowską i Krzysztofem Tyńcem rozmawia Zdzisław Makles.

Tradycyjnie po koncertach na Placu Biegańskiego czeka nas taneczne afterparty, które tym razem w Klubie Tori (ul. Racławicka 2) poprowadzi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Oprócz muzycznych atrakcji podczas Festiwalu Retro będzie można również podziwiać pokazy tańca lindy-hoop, skorzystać z przejażdżki zabytkowymi rowerami, obejrzeć auta z Częstochowskiego Automobilklubu, poszukać skarbów na targu staroci czy uwiecznić te wspaniałe chwile w przedwojennej fotobudce. Będą też specjalne atrakcje w stylu retro dla dzieci.

Radio Katowice od 11:45 do 17:45 na swej antenie proponuje dziś spotkania się z tegorocznymi wykonawcami i organizatorami Retro Festiwalu. Koncert główny zaplanowano na godzinę 20:10.

Autorzy: Zdzisław Makles, Ryszard Stotko


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA