Kino na granicy. Jubileuszowy przegląd filmowy.

fot. Dorota Stabik

Ponad 100 filmów w 7 dni – w Cieszynie i Czeskim Cieszynie po raz 20. ruszył Przegląd Filmowy Kino na Granicy.

Filmy współczesne i te sprzed kilkudziesięciu lat, różnych gatunków, dyskusje, spotkania z reżyserami i aktorami, koncerty muzyczne, debaty historyczne i wystawy – to wszystko złoży się na program zaczynającego się po obu stronach Olzy cieszyńskiego 20. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy".

— Pierwsza impreza w 1999 roku to było jedno kino i kilkanaście filmów — mówi Radiu Katowice Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna. — Obecnie, oprócz tego, że festiwal bardzo się rozrósł zmieniły się też oczekiwania i gusta widowni.


— Jubileuszowa edycja to powód do świętowania, ale nie tylko w kinie — zaznacza dyrektorka przeglądu, Jolanta Dygoś.


— Kino na Granicy to impreza, na którą chce się wracać — dodają uczestnicy.


Prezentacje festiwalowe i spotkania z aktorami i reżyserami potrwają do 3 maja. Oprócz dominujących produkcji polskich, czeskich i słowackich znajdą się także dwie węgierskie i jeden film rosyjski. W cyklach tematycznych pokazane zostaną filmy „Niespokojnego kina 1968 roku”. Zaplanowano także między innymi dyskusję o roli kobiet reżyserek.

Na początek imprezy w cieszyńskim teatrze z publicznością będzie rozmawiał reżyser Martin Szulik. Natomiast wieczorem w Kinie Central o swojej pracy opowie reżyserka Sonia Maletz.

W kolejnych dniach z widzami spotka się plejada gwiazd filmu, kina i sceny – z polskich m.in. Krzysztof Zanussi, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Maja Komorowska, Agnieszka Holland czy Janusz Zaorski. 

Autorzy: Jarosław Krajewski, Dorota Stabik /rs/