Od 1 stycznia 2019 obowiązuje program Mieszkanie Na Start. Polega on na dopłatach do czynszów w wynajmowanych mieszkaniach. Ubiegać o nie może się każdy, kto spełnia wymogi dochodowe i majątkowe.
Mieszkanie objęte dopłatami musi być zasiedlane po raz pierwszy. Dopłaty będą udzielane na 15 - 20 lat. Beneficjentami będą rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, niepełnosprawni, oraz seniorzy. Jak mówi Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, resort planuje dostosowanie progu dochodowego do realnych potrzeb.
Minister zapowiada, że resort będzie w tym zakresie elastyczny i będzie brał pod uwagę potrzeby obywateli. Zaznacza, że program jest skierowany do osób niezamożnych, które mają trudności z wynajmowaniem mieszkań na rynku komercyjnym.
Na największe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. Miesięcznie zapomoga dla czteroosobowej rodziny przekroczy 550 złotych. 500 złotych przekroczy również w Gdańsku. W innych miastach pomoc będzie nieco niższa.
Najemcy, ubiegający się o dopłatę, nie mogą być właścicielami mieszkań.
Użytkowanie wieczyste zamienia się we własność. Dotyczy to gruntów pod budynkami mieszkalnymi i staje się to automatycznie. Właściciele będą musieli rokrocznie uiścić tak zwaną opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty za jednorazową wpłatę.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że to ważna regulacja dla Polaków, ponieważ jak szacuje resort, dotyczy ona około 2,5 miliona właścicieli lokali w Polsce. Jerzy Kwieciński uważa, że przekształcenie może dotyczyć co czwartego mieszkańca kraju.
Ustawa weszła w życie 5 października.
22 grudnia prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest gotów w każdej chwili podpisać ustawy, dotyczące cen energii i opłat za użytkowanie wieczyste.
W Sejmie Platforma Obywatelska złożyła projekt nowelizacji ustawy, który wprowadza 98-procentową bonifikatę również za przekształcenie gruntu należącego do Skarbu Państwa. Złożony przez PO w Sejmie projekt nowelizacji proponuje zmianę ustawy z 20 lipca tego roku, w myśl której właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, stojących na gruntach Skarbu Państwa, mogą liczyć na 60-procentową bonifikatę, jeśli wniosą jednorazową opłatę w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. PO proponuje wprowadzenie 98-procentowej bonifikaty za przekształcenie gruntu, stanowiącego własność Skarbu Państwa.
/iar/mm/