Swoje 100-lecie obchodziła dzisiaj śląska Służba Więzienna. Zasłużonym funkcjonariuszom wręczono odznaczenia oraz przyznano wyższe stopnie służbowe.
To również okazja, by bliżej poznać ludzi, którzy na co dzień pozostają niewidoczni, wykonując swoje obowiązki za murami zakładów penitencjarnych.
W środku lodowego klimatu Arktyki rozbija się samolot z jednym pilotem na pokładzie.
Samotny pilot podejmuje następnie morderczą walkę o przetrwania, wykorzystując wszystko, co znajdzie na pokładzie maszyny – tak można streścić film Arktyka, który teraz możemy oglądać w kinach. Film jest niezwykły, bowiem ma... gliwicki akcent. Jest nim główny bohater – samolot An-2. Śladem maszyny ruszyła nasza reporterka.
Rozpoczynamy drugi tydzień ferii. A jak ferie, to łyżwy – mamy w regionie najwięcej krytych lodowisk w Polsce. To m.in katowicki "Spodek", "Jantor" w Nikiszowcu, "Stadion Zimowy" w Tychach, "Tafla" w Gliwicach oraz lodowiska miejskie w Jastrzębiu czy w Bytomiu. Na ślizgawkę postanowili wybrać się reporterzy Polskiego Radia Katowice. Wśród nich instruktorka łyżwiarstwa figurowego – Agnieszka Loch, która doradzała kolegom, jak przygotować się do jazdy.
W piątek 15 lutego minęła 77. rocznica pierwszego zrzutu "Cichociemnych" na terytorium okupowanej Polski.
Grupa polskich komandosów wyszkolonych w Anglii miała pomóc polskiemu ruchowi oporu w akcjach dywersyjno-sabotażowych. Lądowali w okolicy Dębowca, w Beskidach.
Losy takich misji były często tragiczne. W sumie do kraju w czasie II wojny światowej przerzucono 316 wyszkolonych "Cichociemnych". W ostatniej grupie był Aleksander Tarnawski. Tak się złożyło, że jest ostatnim żyjącym "Cichociemnym". Skończył niedawno 97 lat. Jest mieszkańcem Gliwic, niedawno też odznaczono go Złotą Honorową Odznaką Zasłużonego dla Województwa Ślaskiego. Krzyżem Walecznych wyróżniono go wcześniej czterokrotnie.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.
Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.
Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.
Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?
Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl
Stan klęski żywiołowej w kilku województwach