Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Strefa BEZ kultury. Blitzableiter. Czekolada. Język ojczysty.
21.02.2019
18:00:00

Były narty, sanki i łyżwy podczas śląskich ferii m.in. w Brennej, Szczyrku i Wiśle. Końcówka zimowych wakacji nie oznacza jednak, że dzieci się nudzą. Tak jest w Ustroniu gdzie przygotowano kilka dni zabawy z czekoladą. Nasz reporter, mimo że łasuchem nie jest, trafił na jej finał w domu kultury Prażakówka. 


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie - wszystkie te obiekty składają się na katowicką Strefę Kultury. Ostatnio jednak nazwać można ją strefą BEZ kultury, a to ze względu na rozjeżdżone przez kierowców trawniki. Do tego śmieci, na które można się natknąć i to nie raz. Czy strefa kultury rzeczywiście stała się miejscem bez kultury? Porządek w mieście - z mikrofonem -postanowił zrobić Łukasz Szwej.


21 lutego. Właśnie w tym dniu już od 20 lat świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To data nieprzypadkowa - upamiętnia wydarzania w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. I dlatego właśnie UNESCO wybrało ten dzień na święto języka ojczystego. Co przez to rozumiemy? Śladem języków ojczystych wędrowała Agnieszka Strzemińska. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski. 


Na Katowickim rynku z kartek powstał dziś blitzableiter, czyli po polsku – piorunochron. Na każdej kartce przechodnie zapisywali swoje ulubione słowo z gwary śląskiej. Konstrukcja składała się więc z wielu gelyndrów, gizdów, chahorów czy maszkietów. Organizatorzy wydarzenia chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na problem zanikania gwary. Według nich, śląska godka uznana powinna zostać za osobny język. Po śląsku próbował rozmawiać reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.
Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA