Były narty, sanki i łyżwy podczas śląskich ferii m.in. w Brennej, Szczyrku i Wiśle. Końcówka zimowych wakacji nie oznacza jednak, że dzieci się nudzą. Tak jest w Ustroniu gdzie przygotowano kilka dni zabawy z czekoladą. Nasz reporter, mimo że łasuchem nie jest, trafił na jej finał w domu kultury Prażakówka.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie - wszystkie te obiekty składają się na katowicką Strefę Kultury. Ostatnio jednak nazwać można ją strefą BEZ kultury, a to ze względu na rozjeżdżone przez kierowców trawniki. Do tego śmieci, na które można się natknąć i to nie raz. Czy strefa kultury rzeczywiście stała się miejscem bez kultury? Porządek w mieście - z mikrofonem -postanowił zrobić Łukasz Szwej.
21 lutego. Właśnie w tym dniu już od 20 lat świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To data nieprzypadkowa - upamiętnia wydarzania w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. I dlatego właśnie UNESCO wybrało ten dzień na święto języka ojczystego. Co przez to rozumiemy? Śladem języków ojczystych wędrowała Agnieszka Strzemińska. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Na Katowickim rynku z kartek powstał dziś blitzableiter, czyli po polsku – piorunochron. Na każdej kartce przechodnie zapisywali swoje ulubione słowo z gwary śląskiej. Konstrukcja składała się więc z wielu gelyndrów, gizdów, chahorów czy maszkietów. Organizatorzy wydarzenia chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na problem zanikania gwary. Według nich, śląska godka uznana powinna zostać za osobny język. Po śląsku próbował rozmawiać reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.
Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.
Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.
Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?
Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl