Nowa piątka PiS. Partia zapewnia o korzyściach dla Śląska.

fot. Jarosław Krajewski

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przybliżyli dziś nowe elementy programu partii, czyli "Nową piątkę" PiS. 

Na sobotniej konwencji programowej Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało m. in. wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka i zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia. Według premiera Mateusza Morawieckiego, koszt realizacji nowych programów to około 40 miliardów złotych w skali roku. 

— Śląsk w szczególny sposób może zyskać na nowym programie Prawa i Sprawiedliwości – zapewniali przedstawiciele tej partii w Katowicach. Poseł Jerzy Polaczek mówi, że odczuć to mogą m.in. pasażerowie komunikacji poza Górnośląsko-Zagłębiowską aglomeracją. 


Zdaniem posłanki PiS Barbary Dziuk, szczególnie ważnym dla Ślaska elementem jest poprawa infrastruktury. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, głównie w mniejszych miejscowościach. 

— Chodzi o odbudowanie zlikwidowanych połączeń kolejowych i autobusowych – dodaje posłanka ziemii tarnogórskiej:


— To prospołeczne i bardzo ważne propozycje skierowane do wszystkich Polaków – podkreśla poseł Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. 


Senator Ryszard Majer zaznacza jak ważna jest pomoc dla emerytów, czyli "trzynastka" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł . 


— Tym się różnimy od poprzedników, że chcemy się dzielić ze społeczeństwem wynikami wzrostu gospodarczego – mówił w Bielsku-Białej, minister Szwed:


Minister Szwed zaznaczył, że programy socjalne tworzone są w ścisłej relacji z możliwościami budżetu państwa. Nie wykluczył m.in. kolejnego rozszerzenia programu "Rodzina 500+" o młodzież studiującą. Minister przypomniał także, że równolegle realizowane są np. programy "Senior +".

Program wypłat 500 złotych na każde dziecko do 18 roku życia ruszy od 1 lipca, trzynastej emerytury seniorzy mogą oczekiwać 1 maja. Od 1 marca wypłacane będą także dodatkowe emerytury z programu "Mama 4+", a w najbliższym czasie kolejne 23 mld złotych zostanie przeznaczone na likwidacje barier architektonicznych dla niepełnosprawnych i aktywizację tych osób na rynku pracy.

Autor: Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch, Łukasz Kałuża, Izabela Czerczer /pg/ml/