Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Fryderyki rozdane. Jubileuszowa, 25. gala odbyła się na Śląsku.
10.03.2019
08:03:00

fot. Ryszard Stotko

Jubileuszowa, 25. gala rozdania nagród Akademii Fonograficznej odbyła się w Katowicach. 

Fryderykami zostali uhonorowani muzycy, którzy wyróżnili się swoją pracą w ubiegłym roku w dziedzinie muzyki rozrywkowej i jazzowej. Gala przyniosła nową formułę imprezy. Z okazji jubileuszowej edycji powrócono do dawnych kategorii, jak album zagraniczny, oprawa graficzna, autor i kompozytor roku. Nagrody muzyczne po raz pierwszy zostały wręczone poza Warszawą na scenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym z udziałem publiczności, z czego zadowolony jest Krzysztof Zalewski.


Andrzej Puczyński, przewodniczący Związku Producentów Audio Video, organizatora imprezy jest bardzo zadowolony z przenosin.


Międzynarodowe Centrum Kongresowe zgromadziło rzesze fanów polskiej muzyki.


Najwięcej nominacji do Fryderyków, bo aż 10 otrzymał Dawid Podsiadło. Zdaniem dziennikarki muzycznej Dziennika Zachodniego, Oli Szatan, będzie on też głównym zwycięzcą dzisiejszej gali.


Do Katowic przyjechało wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wśród nich Agnieszka Chylińska, Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Kortez, NOSOWSKA, Brodka, Kayah, Edyta Górniak i Mela Koteluk. Ostatnim przygotowaniom przed wielką galą przyglądał się dziennikarz Radia Katowice Bartek Gruchlik.


Do Fryderyka w kategorii Debiut Roku Jazz nominowany był m.in. Dominik Kisiel, którego płytę wydało Polskie Radio Katowice. Podczas gali na scenie wystąpili m.in. Agnieszka Chylińska, Kayah, czy Krzysztof Zalewski. Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości została uhonorowana wokalistka jazzowa Wanda Warska, Skaldowie oraz pośmiertnie lider Brygady Kryzys Robert Brylewski. 

Aż 5 razy statuetkę wznosił, pochodzący z Dąbrowy Górniczej, Dawid Podsiadło.


Akademia wyróżniła go w kategorii najlepszy popowy album roku, autor tekstów oraz kompozytor w duecie z Bartoszem Dziedzicem. Dawid Podsiadło wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim skomponował najlepszy utwór 2018 roku, "Początek". Zalewski został również laureatem w kategorii nowe wykonanie.


Daria Zawiałow została w tym roku nominowana w kategorii "Utwór Roku" za kompozycję "Nie dobiję się do ciebie". Jak powiedziała w rozmowie z Aleksandrą Siążnik, to nie nagrody są najważniejsze, a odbiór muzyki wśród jej fanów.  


O wrażeniach z gali opowiada dziennikarz muzyczny Radia Katowice, Bartek Gruchlik.


Jubileusz zamknie we wtorek gala muzyki poważnej. 

Autorzy: Bartek Gruchlik, Piotr Grzesiak, Agnieszka Loch, Paulina Pikiewicz, Aleksandra Siążnik, Ryszard Stotko /rs/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA