Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Niedziela Palmowa. Misterium Męki Pańskiej.
14.04.2019
08:50:00

fot. materiały prasowe

W Kościele katolickim tradycyjnie Niedziela Palmowa otwiera obchody Wielkiego Tygodnia. 

Niedziela Palmowa, w tradycji chrześcijańskiej, upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Rodzime palmy wielkanocne na Żywiecczyźnie, w polskiej tradycji  wykonuje się z wielu elementów takich, jak bukszpan, jałowiec, kwiaty żywe oraz z bibuły, zioła, kawałek jabłka i słoniny oraz witki wierzbowe i bazie. 

— Sama palma symbolizowała budzenie się przyrody do życia, według dawnych wierzeń, poświęcona, miała magiczną moc — mówi folklorystka żywiecka, Jadwiga Jurasz: 


Poświęconą palmę zatykano za obrazem w chałupie gdzie służyła jako atrybut odpędzający nieszczęścia, grad i pioruny. W Polsce słynne z wielkości i jakości wykonania są palmy kurpiowskie, a w naszym regionie z Gilowic na Żywiecczyźnie.

Właśnie w Niedzielę Palmową w kilku miejscach na Żywiecczyźnie zobaczyć będzie można plenerowe drogi krzyżowe. Największe misterium, to organizowana od czterech lat w żywieckim amfiteatrze Pasja Beskidzka, w którą zaangażowanych jest blisko 70 aktorów-amatorów. 

— To dla nas publiczne wyznanie wiary — przekonuje ks. Grzegorz Kierpiec, odtwórca roli Jezusa. 


Także w Juszczynie na Żywiecczyźnie zobaczyć będzie można wyjątkowe widowisko. Nie będzie to jednak typowe przejście 14 stacji drogi krzyżowej. 

— Podstawą tekstu jest oczywiście ewangelia, ale posłużyliśmy się także tekstem objawień błogosławionej mistyczki Katarzyny Emmerich — wyjaśnia ks. Andrzej Zawada, tamtejszy proboszcz. 


Pasja beskidzka rozpocznie się o 19:00 w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, natomiast misterium w podżyweckiej Juszczynie wyruszy godzinę później. 

W Strumieniu,już po raz kolejny odbywa się plenerowa inscenizacja Niedzieli Palmowej. Na miejscowy rynek, w samo południe wjedzie Jezus na osiołku a uroczysty wjazd do Jerozolimy zobrazuje blisko 200 aktorów amatorów z Bractwa św. Barbary. Będzie to kolejna odsłona trzyczęściowego, plenerowego misterium pasyjnego rozpoczętego Drogą Krzyżową, którą zakończy procesja rezurekcyjna w Wielką Sobotę.

Również w Piekarach Śląskich będzie miało miejsce Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim modlitewne. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej będzie miało wymiar dziękczynienia za minionych pięć lat modlitwy i kroczenia kalwaryjskimi ścieżkami. Jego hasło stanowić będą słowa W Jego ranach…”, zaczerpnięte z księgi Izajasza. Słowa te są nawiązaniem do ran Chrystusa z Całunu Turyńskiego, którego kopia przekazana została do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny i świętego Bartłomieja przez Katedrę w Turynie i stała się dopełnieniem pasyjnego wymiaru Kalwarii w Piekarach Śląskich. Plenerowa inscenizacja ostatnich dni Chrystusa rozpocznie się o 9:30. Zostanie powtórzona w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. 

Liturgia Niedzieli Palmowej w Częstochowie połączona jest dziś z diecezjalnym Dniem Młodzieży. W Wyższym Seminarium Duchownym i na Jasnej Górze odbędą się uroczystości Światowego Dnia Młodzieży w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz Msza św. Niedzieli Palmowej. Mottem spotkania są słowa: Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego!”. Młodzież weźmie udział w koncercie Tau - znanego rapera i ewangelizatora, który wystąpi w Seminarium. Następnie wyruszy w procesji z palmami na Jasną Górę, by wziąć udział w Eucharystii pod przewodnictwem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego. 

Autorzy: Izabela Czerczer, Katarzyna Graboń, Jarosław Krajewski, Piotr Pagieła /rs/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA