Przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach powstała Jadłodzielnia. Punkt, do którego możemy przynosić jedzenie, które np - pozostało nam po świątecznym stołowaniu. Jeśli wiemy, że nie zjemy wszystkiego, nie przetrzymujmy jedzenia, podzielmy się z innymi. Pamiętajmy jednak, żeby robić to odpowiedzialnie - apelują organizatorzy akcji. Projekt ustawy o niemarnowaniu żywności w handlu trafił już do sejmu. Ustawę poparły wszystkie siły polityczne. Jeśli w maju projekt zostanie przyjęty bez żadnych poprawek, w czerwcu ustawa wejdzie w życie. Materiał przygotowała Paulina Pikiewicz.
Częstochowski fotoreporter - Grzegorz Skowronek podsumował 25 lat swojej pracy. W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie oglądać można wystawę jego fotografii. Przedstawia ona ponad 100 prac, na których uwieczniono ważne wydarzenia i życie codzienne mieszkańców Częstochowy i regionu. Podczas wernisażu z Grzegorzem Skowronkiem rozmawiał Krzysztof Słabikowski.
Pasażerowie jednego z pociągów Kolei Śląskich mogli być dzisiaj nieco zaskoczeni, kiedy z głośnika, zamiast komunikatu o kolejnej stacji, usłyszeli fragment książki. To pomysł przewoźnika na promowanie czytelnictwa z okazji Światowego Dnia Książki. Fragment "Wielkiego bazaru kolejowego" odczytał prezes Kolei Śląskich. Na podróżujących czekają tez dzisiaj między innymi zakładki do książek i akcja bookcrossingu, która potrwa do końca roku. Ostemplowane egzemplarze można czytać w pojazdach i zabrać do domu. Trzeba tylko pamiętać, żeby wróciły na pociągową półkę. A zaczytanym pociągiem jechała dzisiaj Paulina Kurek.
Bagaż, paszport lub dowód osobisty, portfel, karta płatnicza, karta pokładowa i... przypominamy sobie, że zapomnieliśmy o karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego bądź też okazuje się, że straciła ona już ważność. Teraz pasażerowie wylatujący na majówkę z Katowice Airport mogą taką kartę wyrobić na terminalu pasażerskim B, gdzie stanęło mobilne stanowisko NFZ. Wybrała się tam też nasza reporterk Joanna Opas.
Dziś zajmiemy się czytaniem. A to dlatego, że 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. A jak to jest z tym naszym czytaniem? Otóż Biblioteka Narodowa co roku przygotowuje nowe raporty o stanie czytelnictwa w Polsce. Niestety tegoroczne wyniki pokazują, że jedną książkę w ciągu roku przeczytało w naszym kraju zaledwie 37 proc. badanych. Dlatego A. Strzemińska postanowiła sprawdzić, po co nam czytanie? I czy nieczytanie to nasza przyszłość? Odpowiedzi szukała razem z drem Markiem Kaczmarzykiem, neurodydaktykiem z UŚl i prof. Michałem Rusinkiem, literaturoznawcą, tłumaczem i pisarzem. Z rozmów powstała audycja zatytułowana:"Homo sapiens znaczy czytam" - w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.
Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.
Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.
Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?
Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl