Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Na Jasnej Górze uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
03.05.2019
13:01:00

fot. Izabela Czerczer

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody z udziałem biskupów odbywają się na Jasnej Górze.

Obchody akcentują 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i Milenijny Akt Oddania z 1966 r. Prymasa Tysiąclecia kardynała Wyszyńskiego. 

— Pielgrzymka Ojca Świętego do Polski i na Jasną Górę była bardzo ważnym wydarzeniem — podkreśla o. Sebastian Matecki rzecznik prasowy Jasnej Góry. 


— Przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z tekstem Milenijnego Aktu Oddania w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966 roku. Jego autorem był prymas kardynał Stefan Wyszyński, a nawiązywał do niego św. Jan Paweł II — dodaje o. Sebastian Matecki. 


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną na jasnogórskich błoniach, którą koncelebrował arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański w homilii mówił o zagrożeniach. Jak to określił, ideologi pro-nowoczesności szerzących się w Europie i docierających do Polski.


Metropolita poznański przypomniał w tym kontekście wielkie i zbrodnicze ideologie narodowego socjalizmu czy komunizmu, które odrzucały chrześcijański system wartości i doprowadziły ludzkość do tragedii. Arcybiskup Gądecki mówiąc o oparciu Europy o chrześcijański sposób pojmowania świata przypomina, że kościół tworzą wszyscy jego wierni. 


— Uroczystości akcentują 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski — podkreślił generał zakonu paulinów, ojciec Arnold Chrapkowski.


Rzecznik Konferencji Episkopatu, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że polscy jezuici przyczynili się do rozpowszechnienia prośby Matki Bożej, która podczas objawień w 1608 roku mówiła włoskiemu jezuicie, ojcu Giulio Mancinellemu, by nazywać ją Królową Polski.

„Dlaczego nie nazywasz Mnie Królową Polski? Ja to królestwo bardzo umiłowałam i wielkie rzeczy dla niego zamierzam, ponieważ osobliwą miłością do Mnie płoną jego synowie”, mówiła Matka Boża. Odtąd jezuita modlił się słowami: „Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami”.

Król Jan Kazimierz III Waza, słysząc o objawieniach, powierzył Maryi obronę kraju przed najeźdźcami, a gdy Szwedzi wycofali się ze Lwowa, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej 1 kwietnia 1656 roku - złożył śluby. „Autorem lwowskich ślubów był Andrzej Bobola, przyszły święty” - przypomniał ksiądz Rytel-Andrianik. „Wielcy polscy święci szczególnie umiłowali Maryję i oddawali Jej cześć. A ona - Maryja Królowa Polski - od wieków opiekowała się i nadal opiekuje się Polską i Polakami” - powiedział.

W czasie mszy świętej na Jasnej Górze został ponowiony Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie autorstwa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. „To kolejna wielka postać Kościoła, która w pełni zawierzyła się Maryi. Ten Akt zabrzmi szczególnie w czasie, gdy czekamy na beatyfikację jego autora”, powiedział rzecznik Episkopatu.

Przed głównym wejściem do Kaplicy Matki Bożej odsłonięto pamiątkową tablicę z Aktem Oddania Polski w Jej macierzyńską niewolę. Złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W przeddzień głównych uroczystości ku czci Matki Bożej, tradycyjnie na Jasnej Górze obradowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z tematów spotkania była ochrona dzieci i młodzieży.

Autor: Izabela Czerczer, Zdzisław Makles, IAR /mm/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA