Rozmowa dnia z dr Adamem Hajdugą

fot. Piotr Grzesiak

Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia Industriady, czyli największego festiwalu dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. Tegoroczna edycja będzie jubileuszową, dziesiątą. 


Jak powiedział na antenie Polskiego Radia Katowice Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego, Szlak Zabytków Techniki ciągle się rozrasta. W tym momencie liczy 42 obiekty. Początkowo było ich 29, w ciągu 10 lat dołączyły do niego między innymi Kopalnia Guido w Zabrzu czy Muzeum Śląskie.

 

— Industriada to drugi pod względem frekwencji festiwal zabytków techniki na kontynencie — zaznaczył Adam Hajduga. Dodał, że na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO, co dowodzi, jak ważne są one dla świata.
 

W tym roku Industriada odbędzie się w ośmiu miastach województwa śląskiego, w tym w Katowicach, Zabrzu i Bielsku-Białej. Od początku istnienia industrialne zabytki regionu odwiedziło 6 i pół miliona osób.


Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.