Centrum symulacji. Rowerem i autobusem. Rodzicielstwo zastępcze.

Studia medyczne łatwe nie są, praca lekarza tym bardziej. To zawód bardzo ważny, o czym przekonać można się w Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu. Podczas Dni Otwartych zwiedzający mogą spróbować swoich sił jako stomatolog, ratownik a nawet... ginekolog. Do Zabrza udał się nasz reporter. Łukasz Szwej.Częstochowa uruchamia pilotażową linię autobusową dla rowerzystów. W weekendy, święta i dni wolne, kursować będzie do podczęstochowskiego Olsztyna autobus linii 67R z przyczepą ze stojakami na rowery. Na przyczepie mieści się 20 rowerów. Rowerzyści będą mogli wygodnie i komfortowo dotrzeć na olsztyński rynek i po wysiłku na jurajskich trasach powrócić do Częstochowy. Autobus 67R po raz pierwszy wyjedzie na trasę w sobotę i kursować będzie do końca września. Przystanek początkowy w Częstochowie usytuowany jest przy Centrum Handlowym Jagiellończycy, a końcowy na rynku w Olsztynie. Na przystanek z rowerem udała się Izabela Czerczer.Rodzina taka sama jak wszystkie, tylko inaczej się nazywa. Tak o rodzicielstwie zastępczym mówią ci, którzy zdecydowali się zaopiekować dziećmi, które z różnych przyczyn zostały pozbawione opieki rodzicielskiej. W Katowicach trwają obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, których celem jest, między innymi, przybliżenie mieszkańcom miasta idei niesienia pomocy i ofiarowania potrzebującym dzieciom rodzinnego ciepła i miłości. Dzięki rodzinom zastępczym dzieci mają możliwość doświadczyć opieki, poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, poczuć się kochane i potrzebne. Jednocześnie mają szansę na uzyskanie pomocy i emocjonalnego wsparcia, pokonanie stresu i złych wspomnień, które czasem wynoszą z domu rodzinnego. W Katowicach funkcjonuje ponad 300 rodzin zastępczych, jednak to wciąż za mało, żeby zapewnić opiekę dla dzieci. Wszystkich informacji można szukać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest także organizatorem dzisiejszej konferencji. Na spotkanie wybrała się Anna Sojka. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl