Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich
26.05.2019
12:30:00

fot. Grzegorz Pancherz

Mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymowali do Sanktuarium w Piekarach Śląskich. 

Tegoroczna pielgrzymka to podziękowanie za 170 lat poświęcenia bazyliki. Mszy świętej na wzgórzu kalwaryjskim przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej, a Piekary Ślaskie nazywane są duchową stolicą Śląska. 

Do Piekar Śląskich pielgrzymowali kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 homilie na Kalwarii głosił metropolita krakowski arcybiskup i kardynał Karol Wojtyła.

Tradycyjnie, uczestnicy pielgrzymki biorą udział w nabożeństwie różańcowym, majowym, procesji z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię oraz mszy świętej. 

— Warto pielgrzymować do Piekar w poszukiwaniu wartości — mówi metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc.


Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc przywitał zgromadzonych, w tym także nuncjusza apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio.


"Wrażliwość i odpowiedzialność" to tytuł listu episkopatu Polski, który odczytywany jest we wszystkich kościołach w kraju, a który odnosi się do głośnego filmu braci Sekielskich, poświęconego problemowi pedofilii w szeregach księży. Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich odniósł się do tego listu przypominając o rozwiązaniach, jakie funkcjonują w diecezji, by chronić dzieci przed takimi przypadkami.


Metropolita zaznaczył, że te działania prowadzone są systemowo, by nie dochodziło do przypadków molestowania dzieci. Arcybiskup Wiktor Skworc zaznaczył, że ochrona dzieci przed pedofilią to wspólne zadanie wszystkich.

Arcybiskup przypomniał także o setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Łańcuch historii jest oparty na łańcuchu pokoleń ludzi wiary, mówił podczas pielgrzymki mężczyzn do piekarskiego sanktuarium metropolita katowicki. Duchowny przypomniał w czasie mszy jak ważne dla regionu były powstania śląskie. 


Arcybiskup przypomniał także postać Wojciecha Korfantego.


Metropolita Wiktor Skworc wyraził nadzieję, że wielu wróci do myśli społeczno-politycznej Wojciecha Korfantego. Byłoby to z pożytkiem nie tylko dla Polski, ale także całej Unii Europejskiej, podkreślił metropolita. Arcybiskup Wiktor Skworc zachęcił także do oddania głosu w wyborach do Europarlamentu.

Duchowny zachęcał mężczyzn, by dzielili się z dziećmi swoim życiowym doświadczeniem i wskazywali drogę.


— Mocy wyzwalającej prawdy doznajemy od Chrystusa także ucząc się miłości do Kościoła. Kościół jest bowiem oblubienicą Chrystusa — mówił w Piekarach Śląskich metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. 

"Kościół jest święty, ponieważ Chrystus przelał za niego swoją krew. Kościół dla nas powinien być matką, dlatego powinniśmy myśleć o kościele ze czcią, podobnie jak myślimy o matce, pomimo tego, że jest on złożony z ludzi grzesznych" – mówił metropolita krakowski.


Arcybiskup Jędraszewski podkreślił, że cały Kościół nie może odpowiadać za grzechy pojedynczych ludzi.


— Obiektywnie rzecz biorąc w Kościele dzieje się bardzo wiele dobra — przekonywał arcybiskup. Metropolita podkreślił, że ważne jest przeciwstawianie kłamstwom i półprawdom pełnej prawdy. Hierarcha przyznał, że w Kościele jest grzech i zło, ale jest także święty Kościół, który jest niezniszczalny.


Łączenie prowadzenia samochodu ze spożywaniem alkoholu jest pewną formą uzależnienia, a nawet opętania - mówił w Piekarach Śląskich podczas pielgrzymki mężczyzn metropolita katowicki arcybiskup, Wiktor Skworc. Duchowny podkreślił, że statystyki drogowe są przerażające i zaapelował o trzeźwość za kierownicą.0


Relacja z pielgrzymki jest transmitowana na antenie Polskiego Radia Katowice.

Autorzy: Agnieszka Loch, Zdzisław Makles, Joanna Opas /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA