Według nieoficjalnych wyników Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w wyborach do Europarlamentu w województwie śląskim.
Po przeliczeniu wyników z 99,78 procent komisji w województwie śląskim Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,27 procent głosów, a Koalicja Europejska 40,22 procent głosów. Do Europarlamentu wejdzie także Wiosna.
Takie wyniki oznaczają, że do europarlamentu z ramienia PiS bez wątpienia trafią Jadwiga Wiśniewska oraz Izabela Kloc. Trzecim europarlamentarzystą z PiS może zostać też Grzegorz Tobiszowski. do Parlamentu Europejskiego dostali się też Jerzy Buzek i Jan Olbrycht. Ostateczne wyniki głosowania zadecydują o przydziale pozostałych mandatów.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w regionie częstochowskim oddano ponad 211,5 tysiąca głosów. Częstochowska delegatura Krajowego Biura Wyborczego obejmuje Częstochowę i powiaty: częstochowski, myszkowski, kłobucki i lubliniecki. Najwięcej głosów zdobyła Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości, 87 tysięcy 819 głosów. Jerzy Buzek z Koalicji Europejskiej, otrzymał blisko 43 tysiące 300 głosów, Marek Balt, również z Koalicji Europejskiej, przeszło 22 tysiące 700 głosów.
Według danych delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej na południu województwa śląskiego w wyborach do Parlamentu przeszło 261 tysięcy osób (261.700) oddało swoje głosy na Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Europejską która uzyskała drugi wynik zagłosowało nieco ponad 193 tysiące wyborców (193.103). W Bielsku-Białej najwięcej głosów otrzymała Koalicja Europejska (43,86%). Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało niespełna 40 procent uprawnionych (39,89%). Trzecie miejsce, podobnie jak w całym kraju, zajęła Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6 procent (5,99). Konfederaci zanotowali wynik 4,78%. Ruch Kukiz'15 zabrał 3,5% głosów (3,54), a na Lewicę Razem oddał głos co setny głosujący (1,09%). Komitet Polska Fair Play otrzymał 0,87% głosów.
Frekwencja w Bielsku-Białej była najwyższa w województwie śląskim, do wyborów poszło 52,32% osób uprawnionych do głosowania. Bielskie biuro obsługuje południe regionu, czyli powiaty bielski, cieszyński, żywiecki, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu Bielsko-Białą, Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Żory.
Frekwencja w eurowyborach województwie śląskim wyniosła nieco ponad 45 procent. Najwięcej osób głosowało w Katowicach, ponad 52 procent uprawnionych, najmniej wyborców w regionie swoje głosy oddało w powiecie raciborskim gdzie frekwencja nieznacznie przekroczyła 35 procent.
Kandydująca z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska otrzymała ponad 408 tysięcy głosów. Jak mówiła na antenie Radia Katowice, taki wynik, to zasługa pracy wielu osób.
— Sukces Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest w pełni zasłużony. Polaków przekonały programy społeczne. — uważa poseł PiS Wojciech Szarama.
Z kolei Wojciech Saługa, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Śląsku uważa, że wynik Koalicji Europejskiej to zarówno powód do radości, ale także motywacja do dalszej pracy.
Bez większych zakłóceń przebiegały wybory do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim. Służby dyżurne odnotowały kilka incydentów, które nie miały jednak wpływu na przebieg głosowania. W dwóch przypadkach zgłoszono próby wyniesienia pobranej wcześniej karty do głosowania z lokalu wyborczego. Takie sytuacje miały miejsce w Katowicach i Gliwicach. Zgłoszono też przypadki naruszania ciszy wyborczej. Chodziło o ekspozycję plakatów przed lokalami wyborczymi z kandydatami na europarlamentarzystów. W Katowicach wiceprzewodniczący komisji numer 76 powiadomił Policję, że członkini komisji jest w stanie nietrzeźwym. Kobieta oddaliła się jednak przed przybyciem patrolu. Z kolei w Gliwach w Okręgowej Komisji Wyborczej numer 101 nieustalony sprawca wszczął awanturę, która nie zakłóciła jednak przebiegu wyborów.
Autorzy: Izabela Czerczer, Jarosław Krajewski, Joanna Opas, Marcin Rudzki /rs/