Onkologiczna współpraca. Konsultacje w szpitalach powiatowych.

fot. Ryszard Stotko

Zagłębiowskie Centrum Onkologii z Dąbrowy Górniczej rozpoczyna współpracę z okolicznymi szpitalami powiatowymi z Będzina, Czeladzi i Zawiercia. 

Specjalne spotkanie w tej sprawie odbyło się w dąbrowskim magistracie. Na współpracy szpitali skorzystają przede wszystkim pacjenci. W powiatowych szpitalach dwa razy w miesiącu będą się odbywały konsylia z udziałem specjalistów z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Ponadto pacjenci powiatowych szpitali będą mogli korzystać z konsultacji w centrum. Dzięki współpracy pacjenci z podejrzeniem nowotworów piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy tkanek miękkich, szybciej trafią pod opiekę zespołu onkologów. 

— Wykorzystamy wszystkie zalety Pakietu Onkologicznego. Pacjenci skierowani na radioterpaię będą skonsultowani przez onkologa radioterapeutę w dniu pierwszej wizyty w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Procedury przygotowawcze do radioterapii odbędą się od razu po kwalifikacji do leczenia. — zapowiada doktor Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w ZCO w Dąbrowie Górniczej. 

W zeszłym roku w dąbrowskim szpitalu przeprowadzono 460 operacji onkologicznych, w tym 100 operacji raka piersi oraz 100 operacji raka jelita grubego lub odbytnicy. 

Autor: Joanna Opas /rs/