Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Trwa święto Szlaku Zabytków Techniki. Największy taki festiwal w Polsce.
08.06.2019
19:13:00

Małgorzta Lachendro, Izabela Czerczer

Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się dziś w całym województwie. To największa tego typu impreza w Polsce, a druga w skali Europy.

Łącznie czeka około 528 wydarzeń w 44 zabytkach techniki w 27 miejscowościach. Uczestnicy pomiędzy obiektami mogą się poruszać bezpłatnie Kolejami Śląskimi. Konieczny jest jednak specjalny kupon.

Jak mówi Adam Hajduga, Kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w programie każdy znajdzie coś dla siebie.


 

Przejażdżka wozami strażackimi, tor przeszkód i wystawa dawnego strażackiego sprzętu – to z kolei część wydarzeń, które przygotowało Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Wśród eksponatów znajdują się między innymi dawne mundury, hełmy i motopompy. Atrakcje cieszyły się największym zainteresowaniem wśród dzieci. Reporterka Polskiego Radia Katowice sprawdziła, co zainteresowało dorosłych. 


Zabawa w mysłowickim Centralnym Muzeum Pożarnictwa potrwa do 18.00.


Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej jednym z zaprzyjaźnionych obiektów tegorocznej Industriady.

W budynku dworca w Chebziu atrakcje czekają dzisiaj głównie na dzieci i młodzież. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, Krystian Gałuszka przypomina, że w tym roku motywem przewodnim Industriady jest Indu-bal. 


Początek zabawy w Stacji Biblioteka o 12:00. Budynek dworca w Rudzie Chebzie został wpisany na Szlak Zabytków Techniki w 2006 roku, jednak ze względu na bardzo zły stan techniczny został z niego wykreślony w 2010 roku. 

Na Jurze święto obchodzone jest w Muzeum Rzemiosł w Żarkach.

Jak mówi Katarzyna Kulińska-Pluta z tamtejszego Urzędu Miasta- każdy znajdzie coś dla siebie, bo atrakcji nie brakuje


Bal z dawnych lat przygotowano także dla najmłodszych. Będzie też można podziwiać zabytkowe rowery. Koncert kończący Święto Zabytków Techniki w Żarkach rozpocznie się o godzinie 18.00. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. 

Częstochowski szlak Industriady prowadzi do  Muzeum Historii Kolei, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Muzeum Produkcji Zapałek.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica proponuje zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, ale także  warsztaty kreatywne. To miejsce odwiedzane przez całe rodziny, bo każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.


Odwiedzający Industriadę w Częstochowie  wybijają sobie monety - 10 rudziaków lub przygotowują balowe ozdoby. Po południu na plenerowej scenie w parku Staszica zagrają częstochowska Makabunda ze szlagierami okresu międzywojennego oraz  formacja Babu Król & Smutne Piosenki. Oczywiście wiele atrakcji czeka także w Muzeum Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek.

Sztolnia Królowa Luiza, Kopalnia Guido, Park Techniki Wojskowej czy Szyb Macieja - w Zabrzu jak zwykle przygotowano mnóstwo atrakcji z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki. 

Wiele emocji wzbudza w zwiedzających technika wojskowa.


Oprócz tego można zwiedzać trasy podziemne. Pod ziemią przygotowano także dodatkowe atrakcje.

Świętochłowice także włączyły się w obchody, a imprezy odbywają się pod wieżami dawnej kopalni Polska.

Wyjątkowo twórczo spędzają tam czas zarówno młodsi, jak i starsi...


Oprócz tego zaplanowano spektakl dla najmłodszych i koncerty. Można także zwiedzać sam obiekt.

Uczestnicy pomiędzy obiektami mogą się poruszać bezpłatnie Kolejami Śląskimi. Konieczny jest jednak specjalny kupon. 

Święto Szlaku Zabytków Techniki także w Rybniku. Wzorem lat ubiegłych Industriada na terenie Zabytkowej Kopani Ignacy w Niewiadomiu oraz na Paruszowcu, na terenie familoków przy ul. Przemysłowej. Oba miejsca łączy dzisiaj bezpłatna linia autobusowa.

Kolejka w stylu retro, cicha dyskoteka ze słuchawkami na uszach, interaktywna wystawa na temat iluzji optycznych i wrażeń dźwiękowych, a na koniec koncerty – w ramach Industriady zaprasza gliwicka Radiostacja. Superatrakcją dla najmłodszych jest ciuchcia w stylu retro, przygotowano warsztaty tworzenia masek karnawałowych oraz ruchomą ściankę wspinaczkową. W oddziale Muzeum w Gliwicach znajdującym się na terenie Radiostacji można dowiedzieć się, co grano w gliwickich radiostacjach ponad 80 lat temu i zwiedzić dawny budynek stacji radiowej. Na zewnątrz, przy pomocy teleskopów, prowadzone są obserwacje nieba.

Wielki finał Industriady zaplanowano w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Przygotowano zwiedzanie ekspozycji, gry terenowe, koncerty i liczne warsztaty, a także aktywności skierowane do całych rodzin.


Widowisko finałowe nosi tytuł Indunauci.

Autor: Gabriela Kaczyńska, Paulina Kurek, Małgorzata Lachendro, Joanna Opas, Agnieszka Tatarczyk /ml/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne