Upały. Koronki. Wilki.

Słupki rtęci przekroczyły już 30 stopni i każdy szuka sposobu na ochłodę. Gdzie najlepiej przetrwać takie temperatury? Tropów szukała nasza reporterka Joanna Opas, a aktualna prognoza pogody codziennie na naszej antenie. Kolebka tradycyjnego heklowania, czyli Koniaków, doczekała się nowego Centrum Koronki Koniakowskiej. Miejsce łączy w sobie funkcję muzeum, centrum integracyjnego dla lokalnych artystek i sklepu. Centrum przeoczyć nie sposób, mieści się przy głównej drodze przez wieś, a dodatkowo ściany dawnej strażnicy z 1931 roku zdobią dziś ogromne koronkowe murale. Tradycja koronki koniakowskiej wpisana jest od 2017 roku na prestiżową polską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Centrum prowadzonym przez fundację prócz obejrzenia wystawy można także skorzystać z warsztatów szydełkowania. Z mikrofonem misternej sztuce heklowania przyglądała się Katarzyna Graboń.Kto mo łowce tyn mo co chce – do tego góralskiego porzekadła ostatnio górale dodają – tyn mo wilka. Samorządowcy z powiatu żywieckiego alarmują. W Beskidach w szybkim tempie przybywa wilków. Ich zdaniem, zagrażają nie tylko zwierzętom gospodarskim ale i ludziom. Sprawę badał nasz nieustraszony reporter Andrzej Ochodek.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl