Uczniowie rozpoczęli dziś wakacje. Jednakże jak co roku - dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wakacje to zdecydowanie więcej pracy. Wraz z ostatnim dzwonkiem w szkołach ruszyły działania pod nazwą "Bezpieczne wakacje".
Służby oraz inspekcje monitorować będą formy wypoczynku dzieci i młodzieży zarówno w czasie zorganizowanych wyjazdów, jak i w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy, że możemy zwrócić się do policji czy inspekcji transportu drogowego z prośbą o kontrolę stanu technicznego autokaru, którym pojadą dzieci, sanepid i kuratorium oświaty może natomiast skontrolować ośrodek, w którym wypoczywają uczniowie. O bezpieczeństwo nad wodą dbać z kolei będą ratownicy WOPR-u.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwać też będą funkcjonariusze. Jeśli wakacyjny wypoczynek organizujemy we własnym zakresie, wówczas policja przypomina, że warto zainstalować w telefonie aplikację "Moja komenda", która pomoże łatwo i szybko skontaktować się z najbliższą jednostką nawet w miejscu, którego nie znamy. Warto też zapoznać się z "Krajową mapą zagrożeń".
Mundurowi przypominają także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli planujemy wyjazd to uważajmy na oszustów, którzy mogą oferować fałszywy nocleg. Zanim przelejemy zaliczkę, zweryfikujmy miejsce oraz osobę, która oferuje nam pokój. Jeśli wyjeżdżamy w podróż samochodem - zadbajmy o jego stan techniczny i wyposażenie. Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu mieszkania przed złodziejami, a także o zakręceniu zaworów wody i gazu. Jeśli wyjeżdżamy zagranicę - przygotujmy dokumenty, a także ubezpieczenie medyczne. Warto też zapoznać się z lokalnym prawem.
Jeśli z wypoczynku będą korzystały nasze dzieci, to wojewoda śląski uruchomił całodobową interwencyjną infolinię o numerze: 32 20 77 077, gdzie można zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące organizacji wypoczynku najmłodszych.
Autor: Joanna Opas /pg/