Od dziś najwięksi pracodawcy zatrudniający powyżej 250 osób zostają objęci ustawą o Pracowniczych Planach Kapitałowych. PPK mają być elementem III Filaru Emerytalnego, obok innych programów dodatkowego oszczędzania na przyszłą emeryturę.
Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest obligatoryjne dla pracodawców, ale udział w nich pracowników jest dobrowolny.
Do PPK zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy w wieku od 18 do 55 lat zatrudnieni na umowę o pracę i umowę zlecenie. Z uczestnictwa w PPK będzie można zrezygnować. Ta rezygnacja będzie ważna przez cztery lata. Po tym okresie pracownik ponownie zostanie zapisany i ponownie będzie mógł zrezygnować. Pracownicy starsi będą mogli odkładać pieniądze w ramach PPK, jeśli wyrażą taką wolę.
Podstawowe wpłaty do PPK wynoszą 2 procent wynagrodzenia brutto po stronie pracownika i minimalnie 1,5 procent po stronie pracodawcy. Osoby, których dochody nie przekraczają 120 procent minimalnego wynagrodzenia, będą mogły obniżyć wpłatę do 0,5 procent.
W pierwszym roku oszczędzania pracownicy otrzymają od państwa opłatę powitalną w wysokości 250 złotych. Poza tym roczna dopłata od państwa wyniesie 240 złotych.
/iar/mm/