Śląskie barwy, złoto i błękit, mają dzisiaj swoje święto.
15 lipca od 2011 roku jest Dniem Śląskiej Flagi. To dla Ślązaków symbol walki o tożsamość i język. Z tej okazji, w katowickim Nikiszowcu, twórcy tego regionalnego święta, czyli śląski polityk Marek Plura i Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna, będą rozdawać mieszkańcom Śląska flagi.
— 15 lipca 1920 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Konstytucję, która zawierała statut organiczny województwa śląskiego. Statut ten wniósł ogromny wkład przemysłowy i kapitałowy w odradzający się kraj, co stało się podstawą jego rozwoju. Tak powstał nasz region w nadziei i radości, że w wolnej Polsce każdy Ślązak będzie czuł się dobrze ze swą tożsamością i mową. Te wartości symbolizują śląskie barwy – złoty orzeł na tle żółto-niebieskiej flagi — mówi Marek Plura.
Z kolei w Chorzowie, gdzie przywiązanie do regionu jest bardzo silne, ulica Wolności zmieniła barwy na żółto-niebieskie. Główny deptak miasta został udekorowany dziesiątkami flag z okazji Dnia Śląskiej Flagi, który od 8 lat obchodzony jest 15 lipca. Chorzów świętowanie rozpoczął już w niedzielę, gdy na nowym Rynku odbył się happening pt. "Silesian Human Flag" współorganizowany ze Związkiem Górnośląskim. Jego działacze rozdawali balony i flagi w barwach naszego regionu. Oprócz tego żywą flagę wykonał Aleksander Lechniak, akrobata, który zasłynął wykonaniem flagi bez zabezpieczenia na szczycie Łomnicy.
Złoto-błękitna kolorystyka pochodzi od złotego orła na błękitnym polu, który w 1222 roku pojawił się na pieczęci Kazimierza Opolskiego. Symbolikę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV wieku władał księstwami na Śląsku i w Polsce. To kolory, którymi posługiwali się już śląscy Piastowie.
Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce “Historia narodu śląskiego”, w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich.
Autor: Paulina Kurek, Ryszard Stotko, Agnieszka Tatarczyk /rs/