Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości gospodarcze
Śląscy kierowcy zyskali 33 km nowej autostrady. Premier Morawiecki na otwarciu.
02.08.2019
12:00:00

fot. Krzysztof Słabikowski, Ryszard Stotko

W piątek śląscy kierowcy zyskali 33 kilometry nowej autostrady. 

Otwarty został odcinek autostrady A1 – fragment od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Południe.

W otwarciu nowej drogi dla kierowców uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że połączenie północy kraju z południem ma znaczenie m.in. infrastrukturalne i gospodarcze. 


Przemawiając, premier zaapelował także do kierowców o wysoką kulturę jazdy i zachęcił do robienia tzw. korytarzy życia. 

Odcinek skróci czas jazdy z Pyrzowic do Częstochowy z 40 do około 15-20 minut.

W ramach inwestycji powstały dwa węzły, Częstochowa Południe oraz Woźniki, dzięki którym trasa łączy się z istniejącą siecią dróg bezkolizyjnie. Wybudowano 68 obiektów inżynierskich umożliwiających pokonywanie przeszkód terenowych, prowadzących ruch lokalny nad autostradą, a także stwarzających warunki do migracji dzikich zwierząt. Komisarz europejska, Elżbieta Bieńkowska zaznacza, że ponad 50% środków przeznaczonych na budowę tego odcinka, czyli przeszło 322 miliony euro pochodzi z Unii Europejskiej. 


 

Z nowego odcinka autostrady mogą korzystać zarówno kierowcy samochodów osobowych jak i ciężarowych. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ograniczenie w ruchu dla pojazdów powyżej 12 t dotyczy miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej 908 i tylko w kierunku od ronda na łącznicy węzła Częstochowa Południe do skrzyżowania z drogą krajową nr 43 w Częstochowie.

Autostrada A1 leży w ciągu międzynarodowej trasy E75, pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego.

Jak mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Katowicach, inwestycja skróci przejazd oraz zwiększy bezpieczeństwo.


Nawierzchnia ukończonego fragmentu wykonana została z betonu, dzięki czemu przez długi czas nie będzie wymagała remontu. Na przejezdność całej obwodnicy Częstochowy trzeba jeszcze poczekać, cały czas prowadzone są prace na odcinku Blachownia-Rząsawa.

Z odcinka autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic będą mogli korzystać zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ograniczenie w ruchu dla pojazdów powyżej 12 t dotyczy miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej 908 i tylko w kierunku od ronda na łącznicy węzła Częstochowa Południe do skrzyżowania z drogą krajową nr 43 w Częstochowie. W kierunku odwrotnym nie ma ograniczenia. Jadąc od strony Piotrkowa Trybunalskiego na południe każdy użytkownik będzie mógł wjechać na nowy odcinek A1.

Zmierzając od Pyrzowic na północ kierowcy pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton na węźle Częstochowa Południe będą mogli zjechać tylko w kierunku zachodnim na Tarnowskie Góry. Dlatego też dla tych pojazdów jadących tranzytem na północ Polski wprowadzamy objazd od węzła Pyrzowice przez S1 do węzła Podwarpie i dalej DK1. To rozwiązanie tymczasowe, które zniknie przed końcem roku wraz z oddaniem do ruchu obwodnicy Częstochowy.

— Na otwarciu nowej inwestycji, oprócz kierowców, skorzysta także lotnisko — podkreśla Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport.Autor: Kamil Jasek, Łukasz Kałuża, Joanna Opas, Krzysztof Słabikowski, Ryszard Stotko /ml/rs/


Zobacz także Wiadomości gospodarcze

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA