Porozumienie Metropolii. GZM będzie współpracować z Zagłębiem Ruhry.

fot. Paulina Pikiewicz

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała porozumienie z Metropolią Ruhry. Jest to pierwszy partner zagraniczny z jakim Metropolia nawiązuje współpracę.

Podpisany dokument obejmuje między innymi wspólne działanie na rzecz ochrony środowiska, transportu publicznego i elektromobilności, czy rewitalizacji obszarów poprzemysłowych. 

— Oba nasze regiony łączą podobne warunki gospodarcze i społeczne, dlatego chcemy dzielić się naszą wiedzą z prowadzenia Metropolii Ruhry, która ma za sobą już 100 lat doświadczeń — podkreśla Karola Geiß-Netthöfel, przewodnicząca Regionalnego Związku Zagłębia Ruhry.

"Chcemy nadal być duży regionem przemysłowym, ale jednocześnie chcemy być regionem zielonym. To na co stawiamy, to przede wszystkim technologie ochrony środowiska, czy te związane ze zdrowiem, ale także zależy nam na pogłębianiu współpracy badawczo-naukowej z uniwersytetami" – mówi Geiß-Netthöfel.

— Przyglądamy się uważnie działaniom rozwojowym podejmowanym przez Metropolię Ruhry. Część z rozwiązań będziemy chcieli przenieść na nasze warunki. Będziemy też uważać, żeby nie popełniać tych samych błędów, co nasi partnerzy — przyznaje Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Dokument ten jest kontynuacją współpracy obu obszarów metropolitalnych, która została nawiązana już w sierpniu ubiegłego roku w Dortmundzie. 


Autor: Paulina Pikiewicz /pg/