Coraz bliżej budowy drogi Racibórz-Pszczyna

Coraz bliżej budowy regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna. Dziś w raciborskim magistracie odbyło się spotkanie z wykonawcą, podczas którego omówiono zasady współpracy, a także przedstawiono proponowane trasy dojazdu do placu budowy.

W przyszłym tygodniu ma zostać przekazany plac budowy. Wykonawca rozpocznie prace od wykonania inwentaryzacji nieruchomości przylegających do budowanej drogi oraz prac geodezyjnych. We wrześniu mają rozpocząć się odwierty kontrolne, by pobrać próbki gruntu, by opracować najlepszą metodę wzmocnienia podłoża. Pierwsze prace polegające na wyburzeniu kolidujących obiektów budowlanych ze śladem Drogi Racibórz-Pszczyna ruszą najwcześniej w październiku.

W ramach projektu zostanie wybudowana nowa droga klasy głównej ruchu przyspieszonego o łącznej długości 7,8 km. Na odcinku od Rudnika do węzła z ul. Gliwicką (DW 919) droga będzie jednojezdniowa, a na odcinku od ul. Gliwickiej do Rybnickiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. 

Ponadto wykonawca zbuduje nowy most nad rzeką Odrą o długości ok. 400 m oraz wiadukt nad linią kolejową relacji Chałupki – Kędzierzyn-Koźle. Koszt budowy raciborskiego odcinka to blisko 300 milionów złotych, z czego niemal połowa to środki unijne. Droga ma być gotowa w lutym 2022 roku. 


Autor: Joanna Opas /pg/


Wiadomości regionalne