W Katowicach rozpoczyna się Kongres Programu dla Śląska

fot. mat.pras.

W Muzeum Śląskim w Katowicach rozpoczyna się Kongres Programu dla Śląska. W ciągu dwóch dni o przyszłości regionu dyskutować będą przedstawiciele rządu, samorządów, eksperci, przedsiębiorcy i naukowcy. Hasłem spotkania są "Nowoczesność i tożsamość regionu". Rozmowy skoncentrowane będą wokół realizowanego przez rząd Programu dla Śląska.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że działania rządu mają przywrócić regionowi wiodącą rolę w polskiej gospodarce. "Śląsk był kiedyś najsilniejszym przemysłowym regionem w Polsce, ale niestety stracił swój potencjał rozwojowy. 

Teraz chcemy wesprzeć Śląsk, żeby był machiną rozwojową dla całego kraju" - powiedział minister Kwieciński.

Program dla Śląska jest jednym z kluczowych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obejmuje 87 przedsięwzięć o łącznej wartości ponad 55 miliardów złotych. Obok inwestycji infrastrukturalnych priorytetami programu są: poprawa jakości środowiska, modernizacja sieci transportowej oraz wspieranie rozwoju wysokozaawansowanych technologii w przemyśle, które mają zastępować tradycyjne gałęzie śląskiego przemysłu, takie jak górnictwo czy hutnictwo.

/iar/mm/


Wiadomości regionalne