Jurajski Kongres Gospodarczy

fot. Krzysztof Słabikowski/Radio Katowice

W Częstochowie trwa Jurajski Kongres Gospodarczy. To spotkanie poświęcone promocji przedsiębiorców i gmin z regionu. 

W ramach Jurajskiego Kongresu Gospodarczego Częstochowa podpisała umowę o współpracy z Katowicką Strefą Ekonomiczną. Ułatwi ona sprzedaż nieruchomości, które miasto przygotowało pod inwestycje.

Obecnie to 17 hektarów uzbrojonych działek wzdłuż budowanej obwodnicy. Dzięki podpisanej umowie możemy organizować przetargi bezpośrednio w trybie strefowym, mówi Piotr Grzybowski z Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta w Częstochowie. 


 

Porozumienie daje nam nieograniczone możliwości, z których wynikają korzyści dla miasta, inwestorów i strefy, wyjaśnia Bartłomiej Leszczyński z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 


 

W ramach kongresu rozwijany jest też projekt wspólnego rozwoju gospodarczego gmin, mówi Piotr Grzybowski z Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta w Częstochowie. 


Dziś do partnerstwa dołączyły gminy Mstów i Olsztyn, które stawiają na turystykę. To porozumienie jest sformalizowaniem czegoś, co działa od dawna, a jako podstawowy przykład rozwijania turystyki można podać komunikację miejską, czy budowę ścieżek rowerowych pomiędzy gminami, mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn. 


Do porozumienia zainicjowanego w ubiegłym roku przez  Częstochowę należą już: Myszków, Zawiercie, Kłobuck i Ogrodzieniec.

Autor: Krzysztof Słabikowski/ml/