Dziś Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej na świat przyszło 122 dzieci, których poród nastąpił przed końcem 37. tygodnia ciąży.
Piętnaście lat temu sytuacja na oddziałach położniczych była diametralnie inna od tego, jak wyglądają teraz. Braki sprzętu, utrudniony dostęp do wiedzy oraz kłopoty z dotarciem do specjalistów, to jedne z wielu przeszkód, z którymi młode mamy i personel medyczny zmagały się latami.
Obecnie poziom opieki medycznej nad wcześniakami w Polsce to światowy poziom wiedzy i sprzętu — mówi dr Danuta Zimmer, kierownik oddziału patologii noworodka w bielskim szpitalu
Przypadki z Oddziału patologi noworodka w Bielsku-Białej wspomina matka ówczesnego wcześniaka — Bożena Babiuch z Bujakowa:
Dziś także rodzice wcześniaków muszą przechodzić specjalne przygotowanie, gdyż są to dzieci wymagające odpowiedniego traktowania, a rzecz dotyczy ok.10 % procent noworodków — mówi prezes Słonecznej Krainy, Krystian Kroczek
W Polsce co roku rodzi się około 25 tys. wcześniaków. Dziś wieczorem z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zostanie podświetlony na fioletowo. Kolor ten symbolizuje wcześniaki, a równocześnie osoby wrażliwe i wyjątkowe. Natomiast w Rudzie Śląskiej odbędą się obchody przy Szpitalu Miejskim w Goduli Światowego Dnia Wcześniaka, gdzie wypuszczonych zostanie w niebo ok. 200 balonów. Rocznie w rudzkim Szpitalu Miejskim przychodzi na świat ok. 70 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 poniżej 1500 g.
Autor: Agnieszka Tatarczyk, Jarosław Krajewski /as/