List do premiera. Rachunek za straty samorządu.

fot. Krzysztof Słabikowski/Radio Katowice

Działacze częstochowskiego SLD piszą do premiera Mateusza Morawieckiego. 

W specjalnym liście apelują o zaprzestanie działań, które ich zdaniem szkodzą samorządom lokalnym. Zdaniem autorów listu decyzje rządu zbyt mocno obciążają budżet Częstochowy, a związane z tym straty wyceniają na prawie 145 milionów złotych. W specjalnym rachunku, symbolicznie wystawionym rządowi przez miasto, zawarto między innymi pokrycie ujemnego wyniku finansowego Miejskiego Szpitala wynikającego z regulacji wynagrodzeń, wzrostu cen prądu, czy niedofinansowania zadań zleconych. 

— Największe straty ponosimy z tytułu dopłaty do subwencji oświatowej — mówi Dariusz Kapinos z klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 


Autorzy listu zachęcają Częstochowian do podpisywania się pod listem i wrzucania go do specjalnej urny, skąd trafią one do szefa rządu. 

— Przez najbliższe tygodnie gotowe do podpisania listy i urny staną w różnych miejscach Częstochowy — mówi Sebastian Trzeszkowski z klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 


Pierwsze egzemplarze listów podpisane przez działaczy częstochowskiego SLD jeszcze dziś zostaną wysłane do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. 

Autor: Krzysztof Słabikowski /rs/


Wiadomości gospodarcze