Górale beskidzcy promują pasterstwo. Konferencja.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Więcej owiec, powstanie szlaku bacówek czy działanie komisji egzaminacyjnych w zawodzie baca oraz juhas, to najważniejsze punkty programu "Owca Plus". 

Między innymi o tym mówiono w Urzędzie Marszałkowskim na konferencji dotyczącej pasterstwa górali beskidzkich. Wydarzenie miało wiele ciekawych punktów, jak prezentacja regionalnych instrumentów, muzyki, strojów i przysmaków. W uroczystości wzięli udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego, która opowiadała między innymi o programie "Owca Plus". 


Józef Michałek, członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce podkreślał, że należy pielęgnować góralskie dziedzictwo.


Z kolei Zygmunt Greń,prezes Górali Śląskich był dumny, że górale stanowią dosyć liczną grupę działającą na różnych terenach Beskidów. 


Program "Owca Plus" dotyczy nie tylko Beskidów, ale także Jury Krakowsko-Częstochowskiej i dzięki niemu tylko w województwie śląskim udało się stworzyć komisje egzaminacyjne w zawodzie baca oraz juhas i od roku 2013 do dzisiaj 123 osoby potwierdziły swoje kwalifikacje zawodowe. 

Autor: Klaudiusz Chołota /rs/