Świętujemy 92. urodziny Polskiego Radia Katowice!

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Polskie Radio Katowice obchodzi dziś kolejny jubileusz.

 4 grudnia 1927 roku o godzinie 10.24 uderzeniem młotka w kowadło rozpoczęła się historia rozgłośni. Transmitowano wówczas mszę świętą z kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. 

Zanim jednak odbiorcy radiowego sygnału mogli usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego, Radio Katowice przekazało o 10.35 pierwszą transmisję mszy świętej, wspominał to wydarzenie arcybiskup Damian Zimoń podczas kolejnych jubileuszy rozgłośni.


 

Tymczasem na stanowiskach technicznych praca szła pełną parą. Wśród pierwszych pracowników był ojciec wieloletniego pracownika Radia Katowice Karola Lipowczana.


Pierwszą spikerką była Helena Reutt-Tymieniecka, dziś jej imię nosi studio w Radiu Katowice.  Pierwsza siedziba radia mieściła się przy ulicy Warszawskiej, obecnie znajdujemy się przy ulicy Ligonia 29. Dawniej, zamiast Śląskiej Fali słuchacze mogli być odbiorcami Śląskiego Magazynu Informacyjnego, którego sygnał udało nam się znaleźć w radiowym archiwum.


 

Spikerami byli Tadeusz Wojciechowski i Tadeusz Chmiel. Później do nazwy audycji dodano człon "Na śląskiej Fali. A w 1973 roku z popołudniowej stała się poranną. 

Polskie Radio Katowice to największa regionalna rozgłośnia radiowa w Polsce. Obejmujemy zasięgiem całe województwo śląskie i znaczną część województw ościennych, a także część terenów Czech i Słowacji.

Z okazji urodzin rozgłośni gościem porannego programu był prezes Polskiego Radia Katowice, Piotr Ornowski.


Ten wyjątkowy dzień tradycyjnie przywitaliśmy z Orkiestrą KWK "Staszic" pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego.

Życzenia urodzinowe złożył nam między innymi prezydent Katowic, Marcin Krupa.

W przesłanym liście podkreślił, że naszej rozgłośni należą się szczególne podziękowania "za wychowywanie kolejnych pokoleń". Prezydent zaznaczył także, że Radio Katowice z wyjątkowym zaangażowaniem informuje o sprawach regionu.

Z rozgłośnią wiąże się wiele ciekawych anegdot, które usłyszeć będzie można w naszym urodzinowym programie. 

Historie radiowców zbierał nasz redakcyjny kolega Łukasz Szwej.


 

Wieczorem o 18:00 odbędzie się urodzinowy koncert Sebastiana Riedla i Piotra Steczka z Kwartetem. Oglądać go będzie można na żywo w serwisie youtube.

Autorzy: Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Łukasz Szwej/ml/