W kierunku zielonej gospodarki. Międzynarodowa konferencja.

W Katowicach trwa międzynarodowa konferencja pod hasłem "W kierunku zielonej gospodarki".  

Eksperci i decydenci, z 41 regionów węglowych Unii Europejskiej rozmawiają o najważniejszych wyzwaniach związanych z transformacją regionów oraz o szansach łagodnego przejścia w kierunku bezemisyjnych form pozyskiwania energii.

W konferencji bierze udział m.in. unijna komisarz do spraw Polityki Spójności i Reform Elisa Ferreira, przedstawiciele unijnych regionów węglowych, władze rządowe oraz samorządowcy.

Polska z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji otrzyma 2 miliardy euro. Zdania na temat kwoty potrzebnej do przeprowadzenia reformacji są podzielone. Według rządu na przemiany energetyczne w Polsce do 2050 roku potrzeba aż 500 miliardów euro.

— 2 miliardy euro, które proponuje Komisja Europejska to zdecydowanie za mało — mówił w Katowicach europoseł i były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Program unijny zakłada dobre cele i kierunki przemian, ale nie możemy zapominać, że musimy mieć do tego narzędzia technologiczne, dodał europoseł.


 

Choć to za mało, jest to dobry początek, mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


 

Musimy walczyć o ekologię, ale nie kosztem polskiej gospodarki, mówiła w Katowicach europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Zdaniem europosłanki konieczne są inne rozwiązania np. ciepło systemowe. Nie można również całkiem odejść od węgla, mówiła Jadwiga Wiśniewska:


Chcemy dyskutować o zmianach ponieważ to konieczność, mówiła w Międzynarodowym Centrum Kongresowym unijna komisarz do spraw Polityki Spójności i Reform w Unii Europejskiej Elisa Ferreira.

#audio4

Tłumaczenie: "Myślę że transformacja energetyczna jest nieunikniona. Również wdrażana jest tutaj na Śląsku - Mieliście w regionie 70 kopalni wiele lat temu, teraz macie tylko 18. Więc proces trwa. Teraz w Europe wdrażamy zmiany dla klimatu i to jest w centrum naszego programu. Stąd też stworzyliśmy specjalny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji".

Konferencja w Katowicach potrwa do jutra.

Autor: Agnieszka Loch/ml/


Wiadomości regionalne