Dawcy szpiku. Dąbrowa Górnicza bez plastiku.

7-letnia Maja z Siemianowic Śląskich zamiast pójść we wrześniu do szkoły, musiała jechać do szpitala. Przebywa w nim do dziś, a powodem jest nowotwór krwi. Dziewczynka przeszła już 3 cykle chemioterapii, ale to nie koniec leczenia. Dziś z myślą o małej mieszkance w Urzędzie Miasta zainaugurowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Tematem zainteresowała się Joanna Opas


 

Do tej pory ludzkość wyprodukowała 8,3 miliardy ton plastiku. Każdego roku około kilkunastu milionów ton dociera do oceanów i mórz. Na każdy metr kwadratowy wybrzeża dostarczamy piętnaście siatek wypełnionych plastikami. Istnieje już sześć wielkich wysp śmieciowych w oceanach, a największa z nich ma powierzchnię pięciokrotnie większą od powierzchni naszego kraju. To pokazuje ogromną skalę problemu związanego z nadmierną produkcją plastiku i uwalnianiem go do środowiska. Jedną z instytucji, która stara się podejmować działania w trosce o naszą planetę jest Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej, który zdecydował się całkowicie zrezygnować z plastiku. Jak do tego doszło? Czy plastik jest segregowany przez mieszkańców naszego regionu? Jak wpływa na nasze zdrowie i środowisko? oraz czy naprawdę zużywamy go tak dużo? Sprawdzał Klaudiusz Chołota.     

 
 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl